Ako pomôcť 13 ročnej dcérke, ktorá má separačnú úzkosť a Aspergerov syndróm?

Zodpovedané
1. jún 2019

Dobrý deň,

mám 13 ročnú dcérku, ktorej ako 10 ročnej bola diagnostikovaná separačná úzkosť a prvky Aspergerovho syndrómu.

Má veľké problémy so správaním a s dochádzkou do školy. Vystriedala už tretiu školu a v tejto poslednej konečne vedia s ňou pracovať. Býva však často chorá a vymeškáva učivo. Potom si zvykne na voľno a do školy vôbec nechce ísť.

Jednoducho ráno nevstane. Stavy opísať veľmi nevie. Vraj má strach. V čase písomiek je to najhoršie. Tak trochu je to aj naša vina, keďže sme až v piatom ročníku zistili tieto diagnózy.

Môj vzťah s manželom nebol a ani nie je ružový. Teraz sa rozvádzame, ale vychádzame spolu dobre. Nechceme, aby to dcéra pociťovala. Viac menej sme na všetkom dohodnutí.

Na dcéru som skúšala už asi všetko. Aj po dobrom a aj po zlom. Skúsili sme psychológa a aj psychiatra. Lieky ju unavovali. Chceli ju hospitalizovať, ale my si myslíme, že by to narušilo jej psychiku ešte viac. Doma jej zdôrazňujeme a vysvetľujeme dôsledky nechodenia do školy. Keď nie je v škole, tak doma výhody nemá.

Všetko si musí zaslúžiť po splnení svojich povinností.

Sme už zúfalí, a preto Vás žiadam o radu.

Ako jej môžme pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vzhľadom na diagnózy dcérky by som odporúčala čo najviac spolupracovať so školou a so psychológom.

Doma skúste pracovať so strachom, emóciami. Priznávajte ich dcérke, pomenúvajte, aby si dokázala spojiť pocit s tým, čo prežíva, aby si uvedomovala seba. Neustále jej dávajte pocítiť lásku a bezpečie, to, že pri nej stojíte, že sa jej snažíte rozumieť.

Dcérku som nestretla, nevidela. Diagnózy sa u každého prejavujú inak a tiež rolu zohráva aj to aké dieťa je, preto je ideálne spolupracovať najmä s odborníkom, ktorú dcérku pozná, diagnostikoval.

Vo všeobecnosti sú pri liečbe separačnej úzkostí účinné aj lieky. Ak ju unavovali, možno by bolo treba nastaviť inak liečbu, zmeniť lieky. Tiež pomáha psychoterapia aj rodinná terapia. Malo by to pomôcť pri separácii od vás a pri návšteve školy. Vhodný je nácvik - postupná separácia s pocitom bezpečia.

Nastaviť dobre liečbu je dôležité, niekedy to dlhšie trvá, ale výsledky by sa mali dostaviť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com