Ako riešiť separačnú úzkosť u 4-ročného syna?

Zodpovedané
12. okt 2023

Dobrý deň,

náš 4-ročný syn podľa mňa trpí separačnou úzkosťou. Odmieta ísť hocikam, kde nie som aj ja. S otcom má úžasný vzťah. Keď ho však chce zobrať von bez mojej prítomnosti, tak sa rozplače. Hovorí, že bez maminy nejde nikam. Nechce chodiť do škôlky. Všade ide so mnou. Chodí so mnou aj vysypať smeti. Odmieta spať vo svojej posteli, spí so mnou. Keď ma ráno nenájde v spálni, tak plače a hľadá ma po byte.

Na internete som čítala, že to je nezdravá separačná úzkosť a treba to riešiť so psychológom.

Ako sa to rieši/lieči?

Je naozaj nutné to riešiť, alebo to je len obdobie?

Ďakujem

Dobrý deň,

separačná úzkosť je čiastočne prirodzená a niekedy sa stáva výraznejšia u detí s citlivejšou nervovou sústavou a býva prechodná. Separácia je proces, ktorý začína prebiehať už od ranného detstva tým, že sa oddiali a zase priblíži a vníma, že vzťahová osoba je jeho bezpečie.

Pri separačnej úzkosti v niektorej fáze nastáva nezdravý vývin a dieťa ako keby nemá istotu. Predtým ako navštívite odborníka, pokúste sa sa so synom o tom hovoriť, posilňovať jeho kompetencie a pomenovať ich. Hovorte mu, že už je väčší, a preto niektoré veci by ste boli radi, keby zvládal sám, že to budete trénovať. S týmto nastavením si vymedzte situácie, kedy bude mimo Vás a nepoľavte. Bude o nich vedieť dopredu, len ho uistite, že tu vždy budete.

Buďte trpezlivá a kľudná, aby nevnímal, že vy sama z toho máte stres, pretože to na deti sami často prenášame. Ak nepomôže, treba navštíviť odborníka, keďže je to obmedzujúce ako pre Vás, tak pre dieťa.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”