Ako pomôcť 33 ročnému bratovi, ktorý má negatívne myšlienky?

Zodpovedané
4. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 33 ročného brata a bojím sa o neho. Chcem mu pomôcť, ale neviem ako. Vypije si, potom mi volá. Hovorí mi ako ma ma rád, že ho nebaví život, že už mu je všetko jedno, že všetky ženy sú len na peniaze. Aj keď to nepovie priamo, cítim, že myslí na najhoršie.

V rodine nemáme moc vrúcne vzťahy. Náklonnosť sa odjakživa prejavovala len minimálne, zato keď bolo treba pevnú ruku s tým problém nebol.

Sme 5 súrodenci. Ja a brat, o ktorého sa bojím sme najmladší. Viem ho pochopiť. Prešla som si tiež ťažkým obdobím a pomýšľala som na všeličo, ale obávam sa, že on nemá takú pevnú vôľu prekonať, čo ho trápi ako ja. Návštevu psychológa odmieta. Proste si myslí, že pre neho už niet na svete nič čo by stálo za to, aby žil.

Viem len že zúfalo túži byť milovaný, ale nie sesterskou láskou. Vždy mu poviem že aj ja ho mám rada a snažím sa ho nejakým spôsobom motivovať. Napr. že bude mať synovca a ten bude potrebovať uja ako je on. Ale on všetko zneguje. Strašne sa opúšťa a bojím sa najhoršieho, lebo on nikomu nič nepovie a nič nerieši. Len keď si vypije sem-tam s kamarátmi zrazu ho prevalcujú emócie a potom mi volá a má také reči.

Ako mu môžem pomôcť?

Ako s ním komunikovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je náročná situácia. Z toho čo opisujete sa brat javí depresívne ladený. Zrejme sa trápi a alkohol tomu určite nepomáha.

Čo môžete spraviť vy, je byť tam pre neho, prijať jeho, aj jeho emócie, byť mu dobrou poslucháčkou, skúsiť ho podnietiť k rozhovoru. Skúste mu dať nejakú vyhliadku do budúcna, povedať mu, že síce sa teraz zrejme necíti dobre, ale že ste tu pre neho a pomôžete mu, aby to zase bolo fajn ak chce. Môžete sa ho skúsiť spýtať či mu viete nejako pomôcť, čo by potreboval.

Môžete mu povedať ako situáciu vidíte vy, vyjadriť mu obavy.
Buďte mu oporou, ponúknite mu, že pôjdete s ním pôjdete kam bude treba.

Myslím si, že navštíviť odborníka by tu bolo namieste. Môžete sa skúsiť niekde poradiť aj telefonicky. Žiaľ, ak brat nebude nikam chcieť ísť, nedonútite ho. Je dospelý. Preto si aj vy strážte svoje hranice. Rozumiem, že bratovi chcete pomôcť, že sa vám jeho stav javí vážny a trápi vás, ale nezabúdajte aj na seba a na svoje limity.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com