Ako pomôcť 5 ročnému dieťaťu prekonať strach?

Zodpovedané
9. júl 2019

Dobrý deň,

môj syn má 5 rokov a už asi 9 mesiacov sa bojí. Strážila som staršie dieťa a to ho strašilo. Od tejto doby prestal syn spávať vo vlastnej posteli a vo vlastnej izbe.

Strach neprechádza, ale sa stupňuje. Bojí sa chodiť sám na wc a v noci chodí za nami do postele. V žiadnej miestnosti neostane sám.

Ako mu môžem pomôcť prekonať strach?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

skúste pracovať so strachom. Priznať mu ho, preňho je ten strach reálny. Netreba sa mu vysmievať, zjednodušovať to, on sa reálne bojí.

Spýtajte sa, čo by mu pomohlo strach prekonať.

Môžete si strach skúsiť nakresliť a potom vyhodiť do koša. Vymyslieť si spolu a vyrobiť "sprej" proti strachu.

Prejdite s ním celý byt, poukazujte si kde čo je, že sa nemá čoho báť.

Je viacero metód, na každého funguje niečo iné. Na internete sú aj rôzne hry, knihy, ktoré sa venujú témam strachu. Skúste hľadať čo by synčekovi pomohlo.

Zdá sa, že synček stratil nejakú istotu, ktorú mal. Vytvárajte mu pocit bezpečia a lásky. Ubezpečujte ho o tom, že ste blízko, že je všetko v poriadku. Potrebuje cítiť, že sa na Vás môže kedykoľvek obrátiť, že môže za Vami kedykoľvek prísť.

Strach je u detí bežný, avšak zdá sa mi, že tento strach trvá už dlho, navyše sa stupňuje. Ak máte pocit, že je jeho strach príliš intenzívny, reakcie naň neprimerané, že synovi znemožňuje každodenné fungovanie, určite sa obráťte na odborníka.

Nikdy si nemôžeme byť istí ako si deti vyložia niektoré situácie, ktoré zažijú a čo to v nich zanechá.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com