Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako pomôcť 8 ročnému synovi, ktorý nevie zvládať negatívne emócie?

Zodpovedané
Školák (6 - 11 rokov)Psychomotorický vývoj
24. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 8 ročného syna, ktorý nevie zvládať negatívne emócie. Reagovať vie veľmi hnevlivo, a to najmä voči súrodencom a aj nám rodičom. Najviac si dovolí voči mne.

Vidím na ňom, že svoj hnev nevie ukočírovať. U mňa také správanie nevidí. Manžel je síce emotívnejšej povahy, ale nie voči nám. Skôr za volantom a v práci. Nikto doma nepoužíva vulgarizmy, ale to ani syn.

Chytá doslova amoky v situáciách, keď sa mu niečo nepáči, alebo mu nedám čo si prosí. Volá ma potom treťou osobou ona, bratovi vie vynadať. Síce bežnými nadávkami, ktoré započul v kolektíve, ale stále si myslím, že také slova nepatria do úst osemročného chlapca.

Dokonca aj povie, že od nás odíde, alebo že som nechcela, aby sa narodil. A pritom je vytúžene dieťa. Nevie sa odkontrolovať. Vždy mu poviem, že nech sa teraz skúsi začať ovládať a že teraz je ten moment, keď prekračuje čiaru.

No on doslova exploduje. A najviac voči mne. Potom má prosí, aby som ho ukľudnila pevným objatím. Keď sa ukľudní, tak sa rozprávame o tom. Poviem mu, že čo sa mi nepáčilo a prečo sa hneval. Jemu je to potom ľúto, ospravedlní sa a pomojká. Stále sa to však opakuje a už som z toho ozaj smutná.

Vie, že má to zraňuje a už mu hovorievam, že slová niekedy vedia ublížiť a že prepáč to už neodčiní. Ale už neviem ako na neho.

Bol narodený v 29. týždni, stále berie dosť liekov (kortikoidy, asthmatiká), takže viem, že nervová sústava môže byt ovplyvnená aj jeho ťažším príchodom na svet.

V škole je šikovný,nadpriemerný, nemá problém v kolektíve a ani s autoritami. Voči kamarátom je priateľsky. Pri rozprávkach si vie poplakať, keď sa niekomu ubližuje a ťažko berie ak mu niekto ukrivdí. Keď sa v škole lúčime, tak mu často vyjde aj slza.

Ako mu môžem pomôcť?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa, že synček je senzitívnejší, citlivý. Emócie ho prevalcujú a nemá stratégie na ich zvládanie, resp. má problémy pri ich uplatňovaní. V tomto veku by už mal mať vypracované stratégie, ktoré sú efektívne, emočné výbuchy a amoky by sa mali vyskytovať len zriedka.
Z jeho vyjadrení, že odíde, popr. že ste nechceli, aby sa narodil by sa dalo usudzovať aj na zníženú sebaúctu.

Obe ukazujú na nejaké náročnejšie prežívanie, trápenie. Rolu môže zohrávať aj to ako prišiel na svet, ako je zreje sledovaný v ambulanciách a medikovaný.

Určite s ním treba pracovať, a odporúčala by som aj u psychológa vzhľadom na vek, na to všetko čím si prešiel. V pubertálom veku tá spolupráca bude náročnejšia, takto sa dá ešte veľa zmeniť, posilniť, naučiť na oboch stranách.

Doma mu vytvárajte bezpečné a prijímajúce prostredie. A najmä v tých náročných situáciách, ktoré spomínate, práve vtedy vás syn potrebuje najviac, a práve v týchto situáciách sa vy aj on môžete najviac naučiť a poskytnúť mi prijatie, dať pocit istoty a bezpečia.

Komunikujte empaticky a trpezlivo. Rozprávajte v 1. osobe jednotného čísla, nehovorte nič na jeho osobu. Ukážte mu, že jeho ako osobu vždy prijímate s akýmkoľvek prejavom, avšak nemusíte prijímať jeho správanie.
Vynechajte krik, výčitky, vyhrážky, citové vydieranie.

Pracujte s emóciami. Príjmite och, odzrkadlite, pomenujte, nechajte ho ich prejaviť. V emóciách ako keby nepočúva a racionálne argumenty nefungujú. Nedávajte mu nálepky, neodsudzujte ho. Nevie teraz inak, toto správanie mu niečo prináša, napĺňa nejakú potrebu, nadobúda tak istotu, kontrolu.
Dajte mu odkaz, že ho počúvate, ste tam preňho, že sa mu snažíte rozumieť.

Prejavujte mu veľa lásky, záujmu, pozornosti, porozumenia. Oceňujte ho. Preukážte mu dôveru, dávajte mu na výber a jeho rozhodnutia rešpektujte.
Buďte mu partnerom, sprievodcom. Pýtajte sa čo by mu pomohlo situáciu zvládnuť lepšie. Dajte mu poprípade nejaký nápad, čo pomáha také stavy zvládnuť vám.

Skúste uplatňovať dohody, pravidlá, hranice.

Nasledujte syna a jeho signály, napĺňajte jeho potreby.

Aby sa vám ľahšie dýchalo, možno aby ste spoznali nové stratégie na komunikáciu so synom, aby sa doma uvoľnila atmosféra a zjednodušila komunikácia, odporúčam vám konzultovať so psychológom.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com