Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

píšete, že by ste chceli dcérke pomôcť, ale rozmýšľam s čím. Má potrebu sa s deťmi kamarátiť a trpí tým, že má strach, alebo nevie ako na to? Alebo je to vaša potreba, aby s nimi bola vo väčšom kontakte.

Z toho, čo opisujete, sa totižto javí ako bežné 4 ročné dievčatko, ktoré je pri kontakte s cudzími opatrnejšie, bojazlivejšie.

V škôlke je ešte relatívne krátko, je možné, že si zvykne. Je prirodzené, že pri cudzích, aj keď deťoch, sa necíti komfortne. Je opatrná. Nemá rada zmeny. Avšak zdá sa, že v každodenných aktivitách a živote jej to nejaké zásadné problémy nespôsobuje.

Dcérku sledujte, buďte vnímaví k jej signálom, reagujte citlivo na jej potreby. Vytvárajte jej bezpečné a prijímajúce prostredie, aby nadobudla pocit, že svet je bezpečné miesto a nemusí sa doňho báť vyraziť.

Ak máte pocit, že dcérke táto situácia spôsobuje ťažkosti, že sa v škôlke, poprípade mimo nej, trápi, má problémy s adaptáciou, ak o ňu majú obavu napr. aj učiteľky, spolupracujte so škôlkou a môžete skonzultovať aj s odborníkom.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com