Ako pomôcť dcére prekonať strach z gombíkov?

Zodpovedané
24. apr 2019

Dobrý deň,

moja dcéra bude mať 5 rokov a má fóbiu z gombíkov. Keď má ísť jesť a niekto má na sebe gombíky, tak zrazu hladná nie je. A ak aj ide, tak ju napína. Iným káže, aby sa prezliekli. Na sebe gombíky neznesie. Neznáša gombíky aj na obrázkoch.

Keď sa jej pýtam, prečo nemá rada gombíky, tak povie, že jej smrdia.

Ako odbúram jej strach z gombíkov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

fóbia z gombíkov je relatívne rozšírená fóbia.

Niektoré fóbie zvyknú časom slabnúť. Vy ako rodič, by ste jej mali priznať to ako sa cíti, že jej to je nepríjemné. Stáť pri nej. Nesnažiť sa jej protirečiť, ani ten strach zhadzovať.
Taká fóbia sa nedá vyhovoriť. Pre dieťa je to reálne.

Fobické stavy netreba zanedbať, lebo v niektorých prípadoch sa na ne zvyknú nabaľovať ďalšie.

Zdá sa mi, že Vašej dcérke táto fóbia už znepríjemňuje každodenné fungovanie.

Odporúčala by som vám navštíviť psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com