Ako pomôcť dieťaťu, ktoré nedokáže spracovať neúspech?

Zodpovedané
18. apr 2019

Dobrý deň,

máme 7 ročného syna, ktorý je v bežných situáciach úplne pohodový, usmiaty chlapec. V škole sa mu darí a je obľúbený.

Je športovec a nemá rád prehrávanie, neúspech. Akoby to nedokázal v sebe spracovať. Potom sa agresívnejšie správa.

Nepomáha dohováranie a mám pocit, že čím viac sa mu snažíme vysvetliť, čo jeho správanie spôsobuje iným, tým je to horšie.

Ako sa máme k nemu správať a ako mu môžme pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je prirodzené, že synčeka hnevá keď sa mu nedarí. Učí sa zvládať svoje emócie.

Treba si uvedomiť, že hnev je emócia ako každá iná. Neexistuje dobrá a zlá emócia. Len hnev je viac viditeľný.

Keď sa syn hnevá, treba mu emóciu priznať. Dať mu pocítiť, že stojíte pri ňom, že sa mu snažíte rozumieť, že je to v poriadku, že sa hnevá. Vypočujte ho.

Neviem, čo robí keď sa hnevá, ale pomenujte mu emóciu, nastavte hranicu a skúste mu povedať, poradiť ako môže vyjadriť svoj hnev. Povedzte mu, ako to zvládate vy, spýtajte sa, čo by pomohlo jemu, alebo či mu viete pomôcť nejako vy.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com