Ako pomôcť škôlkarovi, aby sa všetko adaptoval?

Zodpovedané
23. jan 2020

Dobrý deň,

náš syn bude mať o tri mesiace 3 roky a teraz nastúpil do MŠ. Ja už pracujem. Na jeseň nám pomáhala babka.

Syn rád číta knihy, vie obsedieť kresliť modelovať. Rozpráva veľmi pekne. Súrodenca nemá. Vonku sa hráva s deťmi, nie je ustráchaný.

V škôlke bol zatiaľ 6x na doobedie. Ráno si poplače. Zatiaľ sa do ničoho nezapája. Iba sedí, hrať sa nechce. Čaká, kedy pre neho prídeme. Spapá tam málo.

Je to v poriadku?

Ako mu môžme pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

každé dieťa zvláda nástup do škôlky inak. Niektoré deti plačú, iné neplačú. Je však prirodzené, že v novom, cudzom prostredí sa správajú inak a chvíľu im trvá kým si zvyknú. Odporúčam v tejto veci komunikovať s učiteľkami, sledovať posun, pýtať sa. Určite majú skúsenosti.

Adaptácia si vyžaduje trochu času. Navyše ešte nemal 3 roky, čo môže zohrávať tiež istú rolu. Dieťa by malo byť na škôlku zrelé emocionálne aj fyzicky.

Z toho čo píšete sa mi však nezdá, že by synove reakcie boli nejako extrémne.

Doma s ho sledujte, reagujte naňho a napĺňajte jeho potreby Vytvárajte mu bezpečie a prijatie. Venujte mu pozornosť, prejavujte lásku. Pracujte s emóciami. A to aj ráno v škôlke. Netreba z toho robiť drámu, môžete však pomenovať emóciu, vyjadriť budúcnosť, že sa naňho budete tešiť po škôlke a že potom budete spolu.

O škôlke sa môžete porozprávať, ak je s tým synček v pohode. Aby vedel, že tam pôjde aj na druhý deň.
Môžete sa ho spýtať čo by mu pomohlo pri odlúčení, popr. celkovo v škôlke (vaša foto v skrinke, nejaký predmet, hračka). Skúste mu ponúknuť reálne možnosti.

Ak by ste mali pocit, že sú synove reakcie prehnané, objavili by sa nejaké telesné prejavy, zdalo by sa vám, že sa trápi, vtedy odporúčam zvážiť iné možnosti.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com