Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako pomôcť skoro trojročnému chlapcovi premôcť strach z lekára?

Zodpovedané
Predškolák (3 - 6 rokov)
11. feb 2020

Dobrý deň,

mám 2,8 ročného syna a máme problém s lekármi. Keď prídeme k pediatrovi a mám ho na rukách, alebo stojí vedľa mňa, tak je všetko v poriadku.

Keď lekár povie, že sa má posadiť, alebo zdvihnúť tričko, tak začne hrozne plakať. Až tak, že zvracia. Pediater mi vravel, že to má zo stresu. To iste mi robí u urológa. U zubárky bez problémov otvori pekne ústa.

Čo mám s ním robiť?

Vždy mu poviem, že kam ideme a čo sa bude robiť, ale nepomáha to.

Ďakujem

Dobrý deň,

strach z lekárov je pre deti veľmi prirodzený a patrí medzi najzreteľnejšie strachy detského veku.

Lekár je autorita, dieťa sa bojí jeho osoby, plášta, nástrojov, mnohokrát už prostredie vyvoláva zmiešané pocity. Lekár sa deťom spája so strachom z bolesti, z toho, že bude do niečoho nútené a nemôže uniknúť, mnohokrát sa spája s odlúčením od mamy.
Tento strach môže posilniť aj nejaký traumatický bolestivý zážitok, nepríjemný prístup lekára a stáva sa tiež, že rodič na dieťa prenáša napätie a obavy.

Odporúčam so strachom pracovať, pomenovať ho dieťaťu, prijať ho. Pýtajte sa dopredu, čo by mu tam pomohlo a dajte mu na výber - hračka, nejaký predmet, aby ste ho držali celý čas za ruku atď. Ak dáte nejaký sľub, treba ho však dodržať. Dieťa pripravujte dopredu, rozprávajte sa o tom, čo sa bude diať, ako to bude prebiehať. Nerobte však z toho mimoriadnu udalosť, je to niečo čo spraviť treba.

Neklamte, udávajte vždy pravdivé informácie. Čítajte si knižky s danou tematikou, rozprávajte sa o nich, o pocitoch postavičiek. Môžete sa na lekárov skúsiť hrať aj doma. Ak je to možné, môže ísť syn k lekárovi s vami a vidieť to z iného pohľadu. Je dôležité, aby ste vy ako rodič zachovali pokoj a neprenášali na dieťa nervozitu.
Čo je veľmi dôležité, je nestrašiť dieťa lekármi.

Oceňte syna ako to zvládol keď tam bol. Pripomeňte mu, že aj minule to zvládol, môžete povedať čo bude podobné, iné.

Takýto strach je prirodzený, treba s ním pracovať. Môžete skúšať vymýšľať niečo na strach - sprej proti strachu, strach vyskákať, vydupať, nejakú fyzickú aktivitu na odpútanie mysle.

Ak by sa vám zdalo, že sa tým môže byť nejaká trauma, zlá skúsenosť a že sa to nezlepšuje, poraďte sa s psychológom.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com