Ako pomôcť štvorročnej dcérke, ktorá má problém s kakaním?

Zodpovedané
24. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej štvorročnej dcérky, ktorá má od začiatku ako sme ju odplienkovali problém s kakaním. Najprv sa skryje a tlačí. Až potom ide na wc. Denne ide aj 10x na potrebu, vždy len trošku vytlačí. Nevie sa úplne vyprázdniť. Po každom kakaní musíme meniť spodnú bielizeň.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Tu mi napadlo viacero otázok. Ako dlho je odplienkovaná? Ako to prebiehalo? Má tento problém len pri kakaní na wc alebo aj na nočníku, poprípade do plienky? Ako sa pri sedení na záchode správa? Bolí ju to? Zľakne sa? Je nejaké miesto kde sa vykaká bez problému?
Skúste si na nej odpovedať, možno vám to nejako pomôže.

V prvom rade treba určite vylúčiť zdravotný problém (tvrdá stolica...). Poraďte sa s pediatrom. Skúste možno aj nejaký špeciálny stravovací režim, veľa pohybu, vytvoriť pokojnú a pohodovú atmosféru.

Tiež mi napadá, že jej možno nevyhovuje poloha. Ak jej visia nôžky, skúste jej niečo podložiť, popr. dať nočník.

Tiež odporúčam pýtať sa dcérky. Vnímajte aké signály vám dáva, nastavte sa na ňu. Vytvárajte atmosféru bezpečia a prijatia.

Nerobte z toho tému číslo jeden, dávajte jej na výber a hľadajte spôsob, pri ktorom sa dcérka vykaká bez problémov.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com