Ako pomôcť trojročnej dcérke prekonať strach z lekárov?

Zodpovedané
25. jún 2019

Dobrý deň,

moja trojročná dcéra sa bojí detskej doktorky a aj zubárky. Stačí jej pohlad na sestričku v bielom. Doktorka ju nedokáže ani poriadne vyšetriť a kvôli plaču ani popočúvať.

Ako pomôcť dcérke prekonať strach z lekárov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

deti si prechádzajú rôznymi strachmi a je to prirodzené.
Treba si uvedomiť, že strach dieťaťa je reálny. Netreba ho teda popierať, podceňovať, ale priznať mu ho.

Bojíš sa pani doktorky. Asi máš strach z toho čo ti bude robiť. Nevieš čo sa bude diať.
Dôležité je skúsiť ukľudniť ju, keď je v silnej emócii. Aby sa cítila bezpečne.

Môžete jej porozprávať, že aj vy sa niekedy bojíte a ako to riešite. Tiež vysvetliť prečo je dôležitý lekár, na čo je.

Doma treba hľadať čo bude fungovať. Knižky, nakreslenie strachu a jeho zničenie, objatie, povzbudenie, hranie sa na lekárov atď.

Určite to bude chcieť čas a trpezlivosť. Počúvajte ju, buďte pri nej, podporujte ju. Snažte sa porozumieť a spoločne hľadať nejaké stratégie na prekonanie strachu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com