Ako postupovať pri výchove štvorročného neposlušného chlapca?

Zodpovedané
20. dec 2019

Dobrý deň,

mám 5 ročného a 4 ročného chlapca a 5 mesačnú dcérku. S najstarším veľký problém nie je, do škôlky chodí v pohode. Štvorročný syn je ešte doma so mnou a s malou. Jeho správanie sa nedá ani opísať. Stále robí zle, je zákerný, neposlúcha, trucuje chytá nervy, rozbíja veci okolo seba.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

píšete, že syn je zlý. Hoci ho nepoznám, dovolím si predpokladať, že zrejme to, čo je zlé, je jeho správanie. Zrejme je nežiadúce, pre vás frustrujúce, hnevá vás a neviete si s ním rady.

Správanie je to, čo vidíme na povrchu. Za ním sa však skrýva nejaká emócia a nenaplnená potreba. Toto správanie mu pravdepodobne pomáha k naplneniu tejto potreby. Chcem tým povedať, správanie je na povrchu, ale príčina je niekde hlbšie a ak sa nevyrieši tá, správanie nezmeníme. Dá sa ovplyvniť nejakými "výchovnými" metódami, avšak tieto prostriedky sú pre dieťa ohrozujúce a pre vzťah môžu byť devastačné.

Doma mu vytvárajte prijímajúce a bezpečné prostredie. Rozumiem, že je náročné v takýchto chvíľach byť mu nablízku, avšak práve to potrebuje. Tieto situácie by bolo dobré využiť na to, aby ste si boli bližšie, aby ste sa navzájom niečo naučili, aby ste mu ukázali, že ste tu preňho a snažíte sa mu rozumieť.

Syn potrebuje empatické reakciu a partnerskú, vnímavú komunikáciu. Pracujte s emóciami, nastavujte mu hranice. Potrebuje vzťah, blízkosť, cítiť, že ste tu preňho, že ho prijímate takého aký je.
Skúste sa na to pozrieť z pohľadu syna. Ako sa asi cíti keď sa takto správa? Vnímajte jeho signály a reagujte na jeho potreby.
Je ešte malý, spoznáva svoje emócie, učí sa fungovať vo svete, prišla veľká zmena v podobe sestry. Nie je ešte vo veku, že má ešte všetko vedieť, všetko zvládať. Buďte láskaví a dôslední.

Odporúčam vám stretnutie so psychológom. Vidím, že ste doma frustrovaní, syn vás hnevá, nefunguje čo skúšate, očakávate od neho zlé, a tento prístup je preňho určite náročný. Pozriete sa na to z iného pohľadu, nadobudnete nové zručnosti a synovi môže pomôcť spravovať čo v sebe má.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com