Ako prebiehajú testy školskej zrelosti?

Zodpovedané
3. jan 2020

Dobrý deň,

so 6 ročným synom ideme v marci do CŠPP na testy školskej zrelosti.

Ako tieto testy prebiehajú?

Ako mám syna pripraviť?

Čo všetko musí ovládať?

Ďakujem

Dobrý deň,

odborníci používajú rôzne diagnostické prostriedky, ktorými posudzujú školskú zrelosť. Základnými prostriedkami sú dotazníky, hodnotiace škály, rozhovor.

Hodnotí sa intelekt, emocionálna zrelosť, fyzická aj psychická zrelosť, pamäť, pozornosť, myslenie, reč, čítanie, písanie, matematika. Môže sa to líšiť.

V praxi najčastejšie využívaným testom je Orientačný test školskej zrelosti kam patrí kresba postavy, opisovanie znakov/písma a odkreslenie skupiny desiatich bodov podľa predlohy. Avšak býva doplnený inými metódami, úlohami, rozhovorom. Každé centrum používa svoju vlastnú batériu.

Súčasťou môže byť pomenovanie tvarov, farieb, dokreslenie obrázku, rozlišovanie strán, povedať básničku, zaspievať, rozhovor o rodine. Naozaj to býva individuálne.

Avšak aby bolo testovanie objektívne, aby ste zistili či je syn naozaj pripravený, mal by ukázať čo reálne vie, bez nejakých extra príprav. Kreslite, čítajte, rozprávajte sa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com