Ako prekonať panický strach štvorročného chlapca z balónov?

Zodpovedané
25. aug 2019

Dobrý deň,

syn mojej známej, ktorý má štyri roky má panický strach z balónov. Keď vidí balón v hračkárstve, v nákupnom centre, doma, tak uteká a bojí sa. Miro Jaroš spieva v pesničke aj niečo o tom, že sa nafúknem a odletím ako balón.

Nemohlo počúvanie tejto piesne v ňom spustiť strach?

Už skúšali kresliť balón, pozerať rozprávku o balónoch, aby sa prestal báť. Ale nič nepomohlo.

Je niečo, čo môžte vy odporučiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Ťažko povedať čo strach mohlo spustiť.

U detí sa striedajú obdobia rôznych strachov. Vtedy na spustenie stačí málo, niekedy aj nič. Väčšina takto vývinovo podmienených strachov časom odzneje.

Mohlo sa však samozrejme stať, že zažil niečo nepríjemné, čo v ňom strach z balónov spustilo.

Doma môžu pracovať so strachom. Syn môže skúsiť strach nakresliť a následne ho zničiť. Poprípade ho striasť, vybehať, vyskákať. Môžu si vyrobiť "postrek" proti strachu. Čokoľvek, čo syn príjme a bude fungovať. Treba sa pýtať ako sa cíti, čo by mu pomohlo.

Jeho strach treba prijať, priznať, pomenovať, nepopierať ho, nebagatelizovať, nevysmievať sa z neho. Preňho je reálny.

Samozrejme, pokiaľ strach nerieši, netreba mu ho pripomínať. Ak sa taká situácia udeje, priznať mu ho a hľadať stratégiu na jeho prekonanie. Spätne sa o tom porozprávať, o pocitoch v tej situácii, čo sa dialo, čo by pomohlo.

Ak by strach neustupoval, poprípade reakcie v situáciách strachu boli neprimerané a ak by to začalo ovplyvňovať aj jeho každodenný život a fungovanie, nech sa obrátia na psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com