Ako presvedčím 2,5 ročnú dcéru, že musí spolupracovať pri dilatácii?

Zodpovedané
1. feb 2020

Dobrý deň,

mám 2,5 ročnú dcérku a musím jej dilatovať konečník, no ona sa len vzpiera. Už som jej vysvetľovala, že ak si to nedá robiť, tak bude v nemocnici. Leží na chrbte, no nôžky drží vystreté v kŕči. Nepovolí, aby som jej ich zohla do kolien smerom k brade.

Ako mám postupovať?

Čo jej mám hovoriť, aby to nezanechalo na nej následky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade rozmýšľam, keďže nemám túto informáciu, do akej miery to dcérke robiť treba. Neviem kvôli akému problému jej to treba robiť a či neexistuje nejaká iná cesta ako jej vyprázdňovanie zjednodušiť a ako jej k tomu dopomôcť. Napríklad psychologická intervencia.
Avšak ako vravím, netuším aká je diagnóza.

Je prirodzené, že to je dcérke nepríjemné a že to robiť nechce. Je to už človek so svojimi potrebami a s jej telom sa deje niečo proti jej vôli.

Rozumiem však, že zrejme ide o niečo, čo spraviť treba. V tom prípade jej najmä treba priznať čo prežíva. Je ti to nepríjemné. Nechceš, aby sme to robili. Hneváš sa, že ti to robím. Aj ťa to trochu bolí. Vystieraš nohy, lebo to nechceš robiť.
Ale je dôležité, aby sme to spravili. Potrebuješ to, aby si bla zdravá.
Skúsiš skrčiť nohy sama, alebo ti mám nejako pomôcť?
Skrčíš nohy sama alebo ťa mám chytiť?
popr. Je niečo čo by ti pomohlo to zvládnuť?
Viem ti nejako pomôcť?

Skúšajte, pýtajte sa, ponúkajte pomoc, alternatívy. A v prvom rade prijímajte dcérku, jej pocity, jej odpor, ale vysvetľujte prečo je to dôležité.
Oceňujte ju za snahu, že to zvládla. Že viete, že je to pre ňu ťažké.
Večer sa v posteli môžete porozprávať o tom ako to prebiehalo. Viem, že to je pre teba ťažké. Videla som ako si sa dnes snažila. Je niečo čo by ti zajtra pomohlo zvládnuť lepšie?

Poskytujte jej prijatie a bezpečie. Komunikujte empaticky a zrkadlite jej emócie. Rozprávajte sa. Venujte jej pozornosť, prejavujte náklonnosť. Napĺňajte jej potreby.

Je to náročná situácia aj pre ňu, aj pre vás. Predpokladám, že to na dcérke môže nejaké stopy zanechať. Neviem ako dlho to trvá a ako dlho sa to od nej ešte vyžadovať bude. Či tomu úplne rozumie prečo sa to deje.
Rozmýšľam, že možno aj preventívna konzultácia u psychológa by mohla pomôcť.

Držte sa.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com