Ako presvedčiť 17 ročného syna, aby si nepichal steroidy?

Zodpovedané
Pubertiak (11 - 16 rokov)
23. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému, ktorý sa týka 17 ročného syna. Chodí do posilňovne skoro každý deň, chystá sa brať steroidy. Mal diagnostikovanú bigorexiu.

Problémy už s ním máme dlhšie. Bol aj na psychiatrii, nič nepomohlo, ani psychológovia a ani psychiatrička.

Nepočúva nikoho, len chce mať veľké svaly. Neviem fakt ako na neho. Má kamarátov, ktorý mu pomáhajú zohnať lieky a teraz aj steroidy, ktoré si chce dávať injekčne.

Ako ďalej?

Nechcem sa pozerať ako sa ničí.

Čo by ste odporučili?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti odporúčam vnímavý a rešpektujúci prístup, ktorý opisujem takmer v každej odpovedi.

Prijímajúce a bezpečné prostredie, empatická komunikácia, práca s emóciami, oceňovanie, prejavovanie dôvery, uplatňovanie dohôd, vlastných rozhodnutí, budovanie zodpovednosti.

Treba s ním určite komunikovať. Odkomunikujte v prvej osobe ako vidíte situáciu, ako sa v nej cítite, vyjadrite obavu. Skúste mu vyjadriť ako by ste si to predstavovali, spravte nejaký návrh. Ponúknite mu seba, svoj čas, stojte pri ňom. Tiež mu skúste poskytnúť informácie. Ponúknite mu, že sa vás môže pýtať, vyjadrite mu, že kľudne s ním pôjdete kam treba.

Syn má diagnózu. Určite je dôležité, aby bol sledovaný a aby s ním pracoval odborník. Kontaktujte preto jeho lekára, alebo hľadajte takého, ktorý by vám vyhovoval, ktorému budete veriť.

Závislosť treba liečiť.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com