Ako presvedčiť trojročné dieťa, že musí jesť?

Zodpovedané
25. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho trojročného dieťaťa, ktoré odmieta jesť. Pije iba džús a vodu.

Doktorka na krčnom povedala, že to môže byť blok. Vraj jej niečo mohlo zabehnúť, a preto sa bojí prehĺtania.

Ako mám ísť na dieťa a presvedčiť ho o tom, že jesť musí?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

porucha s príjmom potravy u detí sa objavuje pomerne často. Môže byť spojená s nejakým nepríjemným zážitkom spojeným s jedlom, poprípade môže byť následkom aj nejakej inej duševnej nepohody.

Skúste porozmýšľať kedy to začalo, či sa vtedy neudialo niečo čo to mohlo spustiť.
Nepíšete tiež ako dlho to trvá. V takýchto prípadoch keď dieťa nič neje sa treba poradiť aj s pediatrom.

Dieťa treba aj sledovať či mu nechýbajú živiny a všetko funguje tak ako má. Zdravie je prvoradé.

V týchto prípadoch žiaľ väčšinou platí, že čím viac rodič na to tlačí, tým viac dieťa potravu odmieta. Poprípade sa ešte aj cíti nepríjemne, menejcenne že niečo nedokázalo zjesť.

Skúste dávať veľa na výber. Aby si dieťa vybralo samé. Možno choďte aj spolu na nákup a nech si dieťa vyberie. Poprípade to spolu pripravujte. Snažte sa vybudovať príjemné zážitky spojené s jedlom. Treba byť veľmi trpezlivý. Aj keď dieťa zje len trochu, je to posun vpred.

Veľmi veľa však záleží od príčiny. Môže to byť od chvíľkovej veci až po niečo dlhodobé. Poraďte sa najprv s pediatrom, poprípade následne aj so psychológom.

Myslím si, že v tomto prípade je lepšie urobiť viac a nič nezanedbať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com