Ako prijať, že syn má autizmus?

Zodpovedané
27. máj 2020

Dobrý deň,

mám 6,5 ročného syna, ktorému zistili detský autizmus. Podľa intelektuálnych testov má ľahké mentálne postihnutie.

Ako sa s tým zmieriť?

Ako prijať, že syn je iný?

V rodine nikto ešte autizmus nemal. Veľmi ťažko to celé znášam.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

informácia o synovej diagnóze vás zrejme zaskočila, prekvapila a je toho na vás veľa.
Máte problém sa s tým vyrovnať.

Tento prvotný šok je prirodzený. Dôležité je o tom veľa hovoriť, hľadať si informácie. Skúste vyhľadať rodičov, ktorí majú deti s rovnakou alebo podobnou diagnózou. Existujú určite aj nejaké podporné skupiny rodičov, ktorí spolu zdieľajú trápenia, radosti, skúsenosti.

Dobré je, že si uvedomujete, že prijatie je pre vás náročné. Takto s tým viete pracovať a čím skôr synčekovi poskytnúť to, čo potrebuje. Dôležité je uvedomiť si, že stav je takýto a inak to už nebude. Nemať očakávania, nádeje, ale povedať si, že takto to je a toto je váš syn.

Pomôcť vám s tým môže psychológ, spýtajte sa tam kde diagnostikovali syna, či nemajú nejaké kontakty aj na psychológov, popr. skupiny rodičov. Pomôže vám to prijať, vyrovnať sa a tým aj napĺňať synove potreby tak ako potrebuje.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com