Ako pripraviť dvojročné dieťa na škôlku?

4. feb 2019
Dobrý deň,

moje dvojročné dieťa ide do škôlky. Ako ho pripraviť, aby si zvyklo a neplakalo?

Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,

veľmi to záleží od dieťaťa. Vek okolo dvoch rokov dieťaťa je veľmi citlivý. Dieťa si stále vytvára a upevňuje vzťahovú väzbu so svojou osobou pre vzťahovú väzbu a môže separáciu niesť ťažko. Nie náhodou je systém nastavený tak, že sa nastupuje od troch rokov.

Každé dieťa je iné. Preto, ak už musí ísť v dvoch rokoch, treba hľadať čo by mu najviac pomohlo zvládnuť to. Ak by sa dalo, určite by bola pre dieťa prijateľnejšia len poldenná návšteva MŠ.
Môže pomôcť to, že dieťa postupne navyknete, že niekam odchádzate, že nie ste stále s ním. Môžete sa s nim ísť pozrieť do škôlky kam bude chodiť, popozerať si to tam, aby vedel, keď mu o nej budete rozprávať, že čo to je za miesto.

Môže pomôcť fotka v skrinke, to, že to budete v pohode brať vy, rozprávať sa o tom, môžete si do kalendára poznačiť kedy tam začína chodiť, a každý deň škrtať dni, aby dieťa vedelo, že sa to blíži.
Môže pomôcť obľúbená hračka, kľúčový je aj adaptačný proces v škôlke.

Každopádne, škôlka je vec, na ktorú sa dá pripraviť len minimálne. Niektoré deti to teoreticky ovládajú, ale tam ich emócie prevalcujú. Môže sa stať, že nástup do škôlky nezvládnu.
Iné, naopak, tvrdia, že tam nechcú ísť a keď prídu, zvládnu to bez väčších ťažkostí.
Zrejme uvidíte, až keď nastúpi.

Treba však počúvať svoje dieťa, byť pri ňom, podporovať ho a uisťovať o láske.
Hľadať spôsoby ako to uľahčiť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com
Polož anonymnú otázku

Tu začni písať odpoveď...

Odošli