Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako pristupovať k 5 ročnej nezvládnuteľnej dcérke?

Zodpovedané
28. okt 2019

Dobrý deň,

moja 5 ročná dcéra je nezvládnuteľná. Neposlúcha, z domu uteká aj 5 razy za deň. Preskočí plot a nemá zábrany. Na mieste neobsedí ani minútu.

Skáče po posteli, aj po kuchynskej linke, ničí hračky, nadáva mi.

Upozorňujem ju, ale moje slová na ňu neplatia. Neposlúcha od malička, ale teraz je to extrém.

Aký postup máme zvoliť na jej výchovu?

Ako máme k nej pristupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa, že toto je otázka nastavenia hraníc. Môže tiež byť, že týmto správaním si napĺňa nejakú potrebu, niečo jej takéto správanie dáva. Možno hľadá pozornosť.

Navyše hranice dávajú dieťaťu pocit bezpečia, a bezpečie je jedna zo základných potrieb. Ak dieťa teda nemá určené hranice, pociťuje nebezpečie, cíti sa ohrozené a správanie je potom chaotické, nepredvídateľné, lebo aj prostredie je také.

Treba zmeniť komunikáciu a dcérke rozhodne nastaviť jasné hranice, inak to bude do budúcna veľmi náročné pre vás, ale aj pre ňu.
Keďže už má 5 rokov, môže sa stať, že zmena sa bude diať pomalšie.

Vo všeobecnosti sa hranice nastavujú v troch krokoch.
1. Pomenujte neželané správanie, opíšte situáciu.
2. Nastavte hranicu, limit.
3. Dajte alternatívu.

Zároveň treba uplatňovať aj fyzickú hranicu, priestorovú, ktorá však musí byť tiež správne a vnímavo odkomunikovaná.

S deťmi je najlepšie vytvárať vnímavý, partnerský a rešpektujúci vzťah. Vytvára sa tak rešpekt a prirodzená autorita. Poskytujte empatickú reakciu, zrkadlite emócie, opisujte situáciu.

Nastavujte hranice. Aj si od dcéry niečo želáte, poprípade sa vám niečo nepáči, komunikujte to dcére formou "ja výroku", čo znamená: Nepáči sa mi to. Potrebovala by som, aby to bolo takto.

Skúste robiť dohody, dávajte dcére na výber, niektoré rozhodnutia nechajte na ňu. Stanovte si nejaké pravidlá. Prejavujte jej dôveru, oceňujte keď niečo zvládne. Potrebuje sa cítiť prijatá, v bezpečí. Ubezpečujte ju o láske, dávajte jej pozornosť.
Skúste si pozrieť nejakú literatúru k rešpektujúcej komunikácii.

Nakoľko má dcérka už 5 rokov, vidím, že zažívate ťažké situácia a zmena komunikácie býva náročná a komplexná.

Odporúčam poradiť sa d odborníkom na výchovu, možno absolvovať nejaký kurz rodičovských zručností, aby ste vedeli dcérke odkomunikovať to, čo potrebujete spôsobom, ktorý potrebuje ona.

Získate iný pohľad na vec. Možno sa na niektoré veci dokážete pozrieť z odstupu. A ak by v tom bolo niečo iné, spolu na to prídete.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com