Ako reagovať, keď trojročné dieťa masturbuje?

Zodpovedané
24. aug 2019

Dobrý deň,

dcéra bude mať čoskoro 3 roky a v septembri nastupuje do škôlky.

Cez deň nespí, večer sa však pred zaspaním začala šúchať o vankúše. Stupňuje sa to aj cez deň, no vtedy je to skôr na vyplnenie dlhej chvíle.

Ako reagovať?

Mám jej to vysvetľovať či zakazovať?

Čo ak to bude robiť aj v škôlke?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Zvyčajne sa takéto správanie v tomto veku objavuje u detí ako forma upokojenia, uvoľnenia, poprípade ako súčasť objavovania vlastného tela.

Pokiaľ vám je takéto správanie nepríjemné, skúste jej ponúknuť nejakú alternatívu, inú aktivitu. Vyhnite sa kritike a poznámkam, ktoré by v nej mohli vzbudiť pocit hanby, popr. menejcennosti.

Možnosť je tiež nejako to nejako na to neupozorňovať, pokiaľ správanie nie je vyslovene nevhodné. Niektoré teórie odporúčajú vysvetliť dieťaťa, že zrejme prišlo na niečo, čo mu je príjemné, ale že je to vec, ktorú by malo robiť keď je samé, v súkromí.

Ako som však písala, deti v tomto veku sa buď objavujú, popr. upokojujú. Pred zaspávaním ide mnohokrát o upokojovanie. Tu by som odporučila nájsť alternatívu. Byť pri nej, čítať si, chytiť sa za ruku, závisiac od toho, čo bude fungovať.

Masturbácia u detí je inak prirodzený jav, netreba sa ho nejako báť. Objavuje sa často. Ak sa bude objavovať aj v škôlke, tak verím, že aj pani učiteľky by mali byť na takúto situáciu pripravené. Určite vás o tom budú informovať a budete spolu hľadať riešenie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com