Ako reagovať na extrémne súťaživého 6 ročného syna?

Zodpovedané
1. júl 2020

Dobrý deň,

mám 6 a 5 ročného syna. Starší syn je extrémne súťaživý a nevieme si s tým doma poradiť. Stále chce byť vo všetkom prvý pred mladším. Napr. pri obliekaní alebo pri ďalších činnostiach.

Prehru nevie prijať - plače, zlostí sa. Dokonca reaguje aj tak, že napr. stiahne z mladšieho pyžamové nohavice, aby nebol mladší skôr oblečený v pyžame, alebo mu schová ponožky.

Čo máme robiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

každé správanie dieťaťa má nejaký dôvod. Skrýva sa za ním emócia a za ňou nejaká potreba. Niečo ním teda získava.

Rozdiel medzi synčekmi je malý. Môže byť za tým celým žiarlivosť, pocit neistoty, neférovosti, nerovnocennosti, straty, ohrozenia. Možno syn potrebuje viac pozornosti, lásky, nadobudnúť istotu, cítiť sa bezpečne. Takýmto správaním môže získavať pozornosť, pocit, že je hodný lásky atď. Tiež môže ísť o nejako naštrbenú sebaúctu, neverí si. Možností je viacero.
Samozrejme to môže byť spôsobené aj niečím iným, ale na to ja takto neprídem. Nejaký dôvod to však má.

Hoci rozumiem, že sa vám jeho správanie zdá nežiadúce, práve v týchto chvíľach vás zrejme potrebuje najviac.
Vytvárajte mu bezpečné a prijímajúce prostredie. Komunikujte empaticky.

Vo chvíľach keď súťaží mu zrkadlite situáciu, aj emócie. Veľa pracujte s emóciami.
Chcel si byť prvý. Tak veľmi si chcel byť prvý, že si mu skryl ponožky. Hnevá ťa keď je brat prvý. Je pre teba dôležité byť prvý.
Môžete skúsiť hádať aj viac emócií.

Môžete sa o týchto situáciách rozprávať aj spätne, večer keď ste v kľude iba s ním. Popíšte mu situáciu, pýtajte ho ako sa cítil, a čo by mu pomohlo cítiť sa lepšie. Veľa zrkadlite a prijímajte.

Dávajte synovi veľa pozornosti a prejavujte lásku. Uisťujte ho, trávte nejaký čas len s ním. Nastavujte mu jasné hranice, ale láskavo. Prejavujte mu dôveru, dávajte mu na výber a jeho rozhodnutia rešpektujte. Oceňujte ho, všímajte si to dobré a oceňte to na ňom.
Sledujte jeho signály a napĺňajte jeho potreby.

On to momentálne inak nevie, takýmto spôsobom si našiel zdroj uspokojenia nejakej potreby.

Buďte mu sprievodcom. Dávajte mu najavo, že ste pri ňom, počúvate ho, snažíte sa mu rozumieť a zaujímate sa o neho.

Ak by to neustávalo, skúste sa obrátiť na psychológa. Pomohla by zrejme zmena komunikácie, filiálna alebo terapia hrou.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com