Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

zdá sa, že zažívate náročné chvíle a neviete ako so synom vyjsť.

Dieťa sa nejako správa a vždy má na to nejaký dôvod. Správanie je to, čo vidím a mnohokrát sa nám zdá neprimerané. Avšak za správaním je nejaká emócie a za ňou nejaká potreba, z ktorej to celé pramení. Tú však dieťa pomenovať nevie, nemá k nej prístup, samé ju mnohokrát nepozná.

Niekedy sa stáva, že dieťa reaguje prehnane na zdanlivú maličkosť, avšak môže byť, že inokedy sa mu nedostalo reakcie akú očakával, poprípade svoje reakcie miernil a nechal im priechod až pri tej maličkosti.

Synček, zdá sa, aj testuje hranice. Ak ich dieťa nemá jasne stanovené, žije v chaose a mnohokrát sa to prejavuje takýmito reakciami. Tiež sa učí pracovať s emóciami, vyrovnávať sa s frustráciou.
Sledujte ho, vnímajte jeho signály. Poskytujte mu empatickú reakciu, zrkadlite ho, jeho správanie, emócie. Ukážte, že sa mu snažíte rozumieť, že ho prijímate, počúvate. Syn by sa mal cítiť prijatý a v bezpečí.

Vidím, že sa trápite už dlho. Mnohé skúšate, ale vyzerá to tak, že to nefunguje a mnohokrát sa musíte uchyľovať k prostriedkom, ktoré berú veľa energie vám a nie sú najvhodnejšie ani pre syna. Odporúčala by som vám poradiť sa s odborníkom. O chvíľu sa vám narodí bábätko a nároky na starostlivosť budú zase iné, nastane obrovská zmena pre syna aj pre vás. Mohlo by vám to pomôcť zvládnuť toto obdobie s väčším kľudom.

Čo sa kakania týka, nie je v poriadku, ak sa 4 dni nevykaká. Skúste mu ponúknuť alternatívu, spýtať sa kam sa chce vykakať. Netlačiť na to. Vytvoriť kľudné pohodové prostredie.

Poprípade by bolo dobré o tomto sa tiež poradiť


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com