Ako reagovať na nervózne 2,5 ročné dievčatko?

Zodpovedané
4. jún 2022

Dobrý deň,

moja 2,5 ročná dcérka je už od malička nervóznejšia. Ako bábätko často plakala a bola na mňa dosť naviazaná. Keď rástla, tak bolo vidno, že má silnejší temperament.

Je múdra, rada sa s cudzími porozpráva, podelí sa. No v poslednej dobe začalo veľmi ťažké obdobie a som z toho dosť vyčerpaná.

Ja som kludnejšia povaha, pekne sa s ňou rozprávam a cele dni sa jej venujem. Keď sa jej dobe v poslednej dobe niečo nepáči, tak začne strašne kričať, resp. sa hodí o zem. Niekedy povie, že som škaredá alebo nechcem ťa. A to pre úplné maličkosti.

Už sa niekedy bojím niekde ísť, aby som toto nezažìvala. Už susedia hovoria, že aký má ona dobrý hlas. Všade ju počuť.

Snažím sa jej pekne dohovoriť, zobrať ju na ruky, alebo zaujať ju. Ona však nemá hranice. Skúša si to vydobíjať.

Skúšala som na ňu aj kričať a to bolo horšie. Nechala som ju na tom mieste v izbe sama a tam mala hrozné záchvaty a trvajú dlho. Ja však nevydržím počúvať krik a hneď ju zoberiem a ukľudním.

Napr. večer som jej pekne vysvetlila, že sa ideme obliecť a umyť zúbky. Ona nie - nejdeme. Háda sa so mnou i napriek tomu, že jej pekne vysvetľujem. Potom jej dám rozprávku, ktorú chce ona. No stále len kričí rozprávku a že sa neoblečie a ani zuby neumyje a reve. Kričí 15 minút. Potom sa hádže aj škrabe samu seba.

Nemá zábrany. Sestra a aj otec už hovoria, že máme ísť na vyšetrenie. Vraj to nie je normálne, aby sa takto správala. Vysvetľujem jej, že už je veľké dievčatko.

V obchode som si skúšala šaty a ona na mňa kričala, že nemôžeš! Keď som jej vysvetlila, že len vyskúšam, tak sa tam hodila na zem a kričala. Jedna pani jej tam prišla rozprávať aké je škarede dievčatko a pozerali sa na nás.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

chápem, že správanie dcérky vám prináša množstvo starostí. Dcérka je aktuálne v období vzdoru a v tomto období sa toto správanie dá považovať za normálne. Niektoré detičky majú výraznejšie prejavy, iné menej. Dôležitý je váš prístup, len tak ju viete naučiť sebakontrole.

S podobnými skúsenosťami so svojimi detičkami sa na mňa obrátili už viaceré maminky. Dúfam, že v mojich predošlých príspevkoch nájdete inšpiráciu pre reagovanie aj na vaše dievčatko.

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička