Ako riešiť, keď 7 ročná dcéra klame?

Zodpovedané
1. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 7 ročnej dcéry, ktorá rada prekrúca príbehy. A to preto, aby nebola vinná. Nie je to často. Ale keď už niečo rozpráva, neviem či jej mám veriť.

Raz klamala, že jej jedno dievča v škole robí zle. Išla som do školy a presný opak. Naša dcéra bola tá, ktorá robila hlúposti. Keď som sa s ňou o tom rozprávala, tak povedala, že sa bála, že sa budem hnevať.

Keď robí zlobu, tak na ňu aj nakričíme. Ale nič vážne, aby sa musela báť.

Ako máme riešiť uvedený problém?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

správanie dcérky, ktoré vidíte na povrchu a ktoré je nežiadúce je klamanie.
Avšak to je len špička ľadovca. Za týmto správaním sa skrývajú nejaké emócie, pocity, obavy, neistota.
A za emóciami, ešte hlbšie sú potreby. To klamanie jej zrejme pomáha k napĺňaniu jej potrieb. Zrejme jej niečo dáva, nadobudla pocit, že len tak to dosiahne, poprípade sa niečomu vyhne. Možno sa bojí trestu a chce sa mu vyhnúť, teda jej napĺňa potrebu bezpečia, poprípade, zistila, že tak niečo dosiahne - pozornosť, istotu, že bude začlenená a prijatá, teda napĺňa iné potreby. Avšak to sú len príklady.

Bolo by dobré teda vypátrať príčinu, odsledovať a skúšať zistiť, čo to dcére prináša, akú potrebu si napĺňa a následne sa jej ju snažiť napĺňať inak.

Dôležité je poskytnúť jej bezpečie a prijatie. Zreflektovať situáciu a emócie. Komunikovať empaticky. Klamala si. Zrejme si sa bála, že by sme sa nahnevali. Je však dôležité hovoriť si pravdu, aby sme si mohli veriť.
Vysvetľujte, neodsudzujte. Prejavujte dcére, že sa jej snažíte rozumieť, že ju prijímate a zaujímate sa o ňu. Pýtajte sa, čo by jej v danej situácii pomohlo.

Ubezpečujte ju o svojej láske, prejavujte jej ju a venujte jej pozornosť. Oceňujte ju keď vám povie pravdu, aj keď je nepríjemná. Tresty, aj vo forme kriku nie sú úplne vhodné. Tak isto odsudzovanie, odopieranie pozornosti. To sú všetko tresty, ktoré sú ohrozujúce a dávajú dieťaťu správu, že nie je dosť dobré, hodné lásky. Môže byť, že dcérka sa trápi, preto klame, vykazuje nejaké správanie a za to ju trestáte. Navyše trest veľmi narúšajú vzťah. Keď vám aj zaklame, poprípade jej správanie je nevhodné pre situáciu, zreflektujte, priznajte emóciu a nastavte hranicu. Dôsledok, ktorý vyvodíte, hľadajte skôr logický, taký, aby bol v tej situácii vždy taký rovnaký. Robte dohody, dávajte dcérke na výber, nechajte ju o niektorých veciach rozhodovať. Komunikujte partnersky, rešpektujúco. Prejavujte jej dôveru.

Ak by sa situácia nezlepšovala, mali by ste pocit, že je to pre obe strany náročné, poraďte sa so psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com