Ako riešiť, keď ma štvorročný syn nerešpektuje a bije?

Zodpovedané
25. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho štvorročného syna. Syn ma bije a nerešpektuje ma. K partnerovi sa správa normálne.

Prečo je to tak a čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je prirodzené, že deti sa správajú inak k matke, inak k otcovi, inak napr. k starým rodičom. Mnohokrát sa inak správajú v rôznych prostrediach.

Záleží to aj od toho ako má ktorý rodič nastavené hranice ako s dieťaťom komunikuje.

Odporúčam vnímavú, rešpektujúcu komunikáciu. Vytvárajte synovi bezpečné a prijímajúce prostredie. Komunikujte mu empatiu. Opisujte, zrkadlite a pomenujte situáciu a emócie. Oceňujte ho. Venujte mu pozornosť a napĺňajte jeho potreby. Dávajte mu na výber a jeho rozhodnutia rešpektujte. Skúste sa vyhnúť kriku, trestom a vyhrážkam. Robte so synom dohody, určite si nejaké pravidlá a hlavne nastavujte hranice. Láskavo, ale dôrazne.

Ak vás bije, to je rozhodne nežiadúce a treba nastaviť hranicu. Prijímame dieťa, jeho emóciu, ale nie jeho správanie.

Pomenujte mu situáciu a odzrkadlite emóciu. Biješ ma. Zdá sa, že sa hneváš.
Nastavte hranicu. Ľudia ale nie sú na bitie. Ani ja nie som na bitie.
Dajte alternatívu. Môžeš udierať sem - gauč, vankúš...

Môžete mu aj chytiť rúčku, popr. dať inú fyzickú hranicu.
Dôležité pri hraniciach je, aby boli konzistentné, aby platili vždy.

Mnohé sa dá zmeniť komunikáciu a tým, že sa snažíme priblížiť k dieťaťu, že ho príjmeme. Dieťa má cítiť, že ste tam preňho, že ho počúvate, snažíte sa mu rozumieť a že sa oňho zaujímate.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com