Ako riešiť klamstvá štvorročného dieťaťa?

Zodpovedané
29. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej štvorročnej dcérky, ktorá mi začína klamať. Klame v malých veciach, napr. povie, že kocku hodil brat, že sa po cikaní utrela. A pritom klame.

Keď ju odhalím a poviem jej, že som to videla, tak si hovorí svoje.

Ako sa mám k nej správať a ako odporúčate riešiť takéto klamstvá?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

klamanie je u detí prirodzený jav a je súčasťou ich vývinu. Práve vek okolo 4 rokov je vek, kedy klame najviac detí.

Deti sa tak učia rôznym schopnostiam.
Rady tiež s klamstvom experimentujú, testujú reakcie.

Deti môžu klamať z rôznych dôvodov (pozornosť, sledujú nejaký cieľ atď.). V tomto veku to však skôr testujú.

Buďte dieťaťu vzorom, rozprávajte sa, vysvetľujte, skúste hľadať dôvod a cieľ klamstva, a následne sa môžete rozprávať o tom ako inak sa tento cieľ dal dosiahnuť. Nekričte na dieťa. Ubezpečte ho, že keď povie pravdu tak mu nič nehrozí a tiež mu povedzte, že je pre vás dôležité vedieť pravdu a že by ste boli radi ak by vám povedalo pravdu. Pracujte s emóciou.

Pri týchto konkrétnych situáciách môžete skúsiť. Máš strach, že sa nahnevám keď mi povieš pravdu. Rodičia sa niekedy hnevajú keď sa dozvedia pravdu. Tuším mi nechceš povedať pravdu. Radšej mi hovoríš, že si kocku nehodila. Asi sa bojíš, že sa budem hnevať. a pod. Dá sa to rôzne obmieňať.

Buďte pri dieťati, ubezpečte ho, že je to v poriadku povedať pravdu, je dôležité, aby sa cítilo bezpečne a prijaté. Chce to trpezlivosť, vysvetľovanie, rozprávanie sa.

Avšak je to úplne prirodzené.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com