Ako riešiť nezdravú rivalitu medzi súrodencami vo veku 10 a 12 rokov?

Zodpovedané
5. júl 2019

Dobrý deň,

mám 12 ročnú dcéru a 10 ročného syna. Aj keď som sa vždy snažila, aby som ich vychovávala rovnako, obaja majú pocit, že uprednostňujem toho druhého. Márne im vysvetľujem, že ich mám oboch rada rovnako.

Dochádza medzi nimi často k hádkam, vzájomnému obviňovaniu, že niekto niečo urobil a neurobil. Vysmievajú sa z nedostatkov toho druhého. Častujú sa výrazmi: hnusný, odporná. Nie je to dobrý pocit.

V poslednej dobe začína dochádzať k situáciám, kedy je niektorý zo súrodencov napríklad poškriabaný alebo pokúsaný a ten druhý tvrdí, že to neurobil, že si to urobil sám, aby bol za to ten druhý súrodenec potrestaný.

Som z toho znepokojená a mám pocit, že to musím riešiť. Dohováranie spoločne, ani každému samostatne nepomáha. Zákazy obľúbených činností ani pozitívna motivácia tiež nie.

Nemyslím, že toto je bežné správanie súrodencov. Uvažujem, či vyhľadať pomoc psychológa.

Ako prosím riešiť nezdravú rivalitu medzi súrodencami?

Dobrý deň,

hoci si my rodičia myslíme, že obe deti vychovávame rovnako, treba si uvedomiť, že každé dieťa má inú východiskovú pozíciu. Navyše, je nesmierne zložité pristupovať k obom deťom rovnako.

Zdravá rivalita je v poriadku, avšak závisí od rodiča ako pomôže dieťaťu spracovať tieto skúsenosti. Ideálne je neporovnávať, nezapájať sa do sporov, myslieť na to, že každé dieťa je individualita a platí naňho niečo iné. Každý z nich by mal cítiť, že ho milujete. Je dobré si nájsť čas aj na jedného aj na druhého, a aj spoločný čas.

Rivalita väčšinou pramení z boja o pozíciu, z pocitu nespravodlivosti, žiarlivosti.

Pri súbojoch odohrávajúcich sa doma, je dobré zreflektovať, opísať situáciu ako ju vidíte Vy. Nestavať sa do úlohy rozhodcu, nedržať nikomu stranu. Mali by si to vedieť vyriešiť sami. Okomentujte len: Vidím, že si poškriabaná. Počujem, že mu hovoríš nepríjemné slová. Smejete sa jeden druhému.

Ak máte pocit, že konflikt medzi Vašimi deťmi je príliš vyostrený, možno až agresívny, odporúčam navštíviť psychológa a hľadať príčinu tejto agresivity. Z niečoho to zrejme pramení a aby sa na to prišlo, je treba poznať viac detailov.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com