Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako riešiť panický strach z lekárov u 11 ročnej dcéry?

Zodpovedané
2. dec 2019

Dobrý deň,

moja 11 ročná dcéra sa boji ísť k akémukoľvek lekárovi. Nevieme ju udržať, keď jej majú robiť nejaké vyšetrenie.

Naposledy sme boli u zubárky. Vyvŕtala jej kaz na predných zuboch a museli sme ísť preč s nedorobeným zubom. Máme prísť kedykoľvek, ale ja ju tam nemôžem dostať.Taktiež sme boli u ušného, lebo sa jej dostala do ucha voda a mala dlho zaľahnuté. Lekárovi nedovolila ani pozrieť do ucha.

Ako zmením správanie svojej dcéry?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade treba dcére strach priznať. Pre ňu je reálny, situáciu prežíva ako reálnu hrozbu, situáciu, ktorej sa treba vyhnúť. Priznajte jej ho, pomenujte, zreflektujte. Bojíš sa chodiť k lekárovi. Máš strach. Obávaš sa, že to bude bolieť, že to bude nepríjemné.
Vysvetlite, že prečo je to dôležité.
Hľadajte cestu ako jej to uľahčiť.

Pýtajte sa, čo by jej v tej chvíli pomohlo, či existuje spôsob ako by ste jej v tej chvíli vedeli pomôcť vy.

Pracujte so strachom, pýtajte sa aký je veľký, nakreslite ho a odhoďte do koša. Treba využiť a skúsiť viaceré možnosti. Každé dieťa reaguje na niečo iné. Možno potrebuje racionálne informácie z kníh, dokumentov.

Rozumiem, že je pre vás dôležité, aby dcérka chodila k lekárom a na vyšetrenia. Avšak zmeniť len správanie nie je cesta. Treba pátrať po príčine, čo za tým je a postupne odbúrať strach. Možno niekde niečo počula, zažila niečo nepríjemné, možno bol niekto v okolí chorý, niečo sa stalo, ona si to nejakým spôsobom interpretovala. Bolo by dobré sa to dozvedieť.

Poskytujte jej prijatie a bezpečie. Stojte pri nej. Skúšajte jej rozumieť a aj jej to dávate najavo. Poskytujte empatiu.

Ak nebudete vidieť pokroky, poraďte sa so psychológom.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com