Ako riešiť sebaukájanie 5 ročnej dcérky?

Zodpovedané
10. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 5 ročnej dcéry. Už pár týždňov riešime chúlostivý problém. S manželom sme ju viackrát prichytili pri niečom ako je sebaukájanie.

Buď si dá medzi nohy plyšáka, ruku a šúcha sa. Začne vzdychať, celá je červená. Už ma to veľmi rozčuľuje. Nepomáha dohováranie, ani vysvetľovanie a ani tresty.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Rozumiem, že vád dcérkino správanie znepokojuje a vyvádza vás z miery. Neviete ako na to reagovať.

Takéto správanie je však u detí častejšie ako si myslíme a možno ho označiť za prirodzené. Objavuje sa u mnohých detí v predškolskom veku. Deti objavujú svoje telo a prídu na to, že im je niečo príjemné. Zväčša ide o obdobie.

Tresty určite nie sú v tejto situácii namieste. Dieťa bude mať pocit viny a hanby a bude cítiť, že robí niečo nečisté a neprijateľné. Mnohokrát s tým neprestane, len si to začne vyčítať, cítiť sa nedostatočne, možno , že niekoho sklamalo.

V takejto situácii môžete skúsiť odviesť pozornosť. Ponúknuť hru, čítanie, aktivitu. Mnoho detí to začne robiť z nudy, z únavy. Možno venujte dcérke viac pozornosti, hrajte sa s ňou.
Môžete jej aj pomenovať, že aj keď jej to zrejme je príjemné, že je to niečo čo sa robí len doma keď je sama, a nie vonku alebo pred ľuďmi.

Pokiaľ by sa vám zdalo, že frekvencia a intenzita sú privysoké, obráťte sa na odborníka.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com