Ako riešiť separačnú úzkosť 19 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
3. nov 2019

Dobrý deň,

moja dcéra má 19 mesiacov a prechádzame separačnou úzkosťou tak od cca 1 roka. Niekedy je to len v miernej forme, niekedy je to extrém a nechce byť s nikým iným len so mnou.

Ide o to, že od februára, keď bude mat dva roky chcem nastúpiť do práce 2x do týždňa na 4 hodiny. Ale pokiaľ bude u nej pretrvávať toto obdobie, neviem si to prestaviť. Teraz máme obdobie, že nechce byť ani s otcom a ani s babkou. Predtým s ňou nemala problém byť a vedela ju postrážiť na pár hodín. Teraz plače už aj pri nej a pýta sa na mami.

Rovnako predtým nemala problém zostať aj s jej prababkou, s ktorou je naozaj od narodenia skoro stále. Má problém napríklad aj na ihrisku s cudzími deťmi, nechce sa s nikým hrať.

Je nejaký spôsob, aby sa to zlepšilo?

Mám ju nechávať častejšie s babkou a s prababkou?

Pomohlo by navštevovanie nejakých centier, kde by sa hrala?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

každé dieťatko je iné, inak citlivé na odlúčenie, v inom čase je pripravené samé skúmať svet.
Je prirodzené, že dieťa medzi viacerými ľuďmi uprednostňuje mamu.

Mama je zväčša primárna vzťahová osoba, ktorá najčastejšie napĺňa potreby dieťaťa a teda ak dieťa môže, zvolí si mamu.

Pripraviť na odlúčenie od mamy sa nedá. Ideálne je, aby mala dcérka nadviazaný blízky vzťah s osobou, s ktorou bude zostávať. Tiež, aby sa cítila bezpečne v zmysle, že bude mať istotu, že sa vrátite. Čím pevnejšia bude vaša väzba, tým jednoduchšie bude pre ňu zostať s niekým iným.

Avšak vzťahová väzba sa vyvíja do 3. roku, a do 5 sa upevňuje. Vy sa chystáte nastúpiť do práce v jednom z najcitlivejších období z hľadiska vývinu vzťahovej väzby. Ťažko teda predpokladať ako to bude.

Odporúčam už teraz jej vytvárať bezpečie, prijatie, istotu vo vás. Ona potrebuje byť pre vás blízko, mať istotu, že ste tam pre ňu. To je pre ňu najdôležitejšie. Naplňte jej to. A popri tom skúste tráviť čas s osobou, s ktorou bude zostávať a nech si vytvárajú vzťah.

Po nástupe do práce jej venujte maximum času keď budete doma. Rozprávajte jej kam chodíte a prečo a že rozumiete, že chce byť s vami, že aj vy s ňou.

Reflektujte jej pocity, poskytnite jej empatiu. Zásobujte ju láskou, pocitom bezpečia a prijatia.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com