Ako riešiť vzdor a zlý spánok 23 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
29. mar 2019

Dobrý deň,

dcérka má 23 mesiacov a spanie bolo u nás vždy kadejaké.
Minulý rok v auguste sme sa presťahovali, malá začala zaspávať sama a do 20 minút spala. Dovtedy musel vždy niekto pri nej byť.

Keď sa posúval čas, tak nastal zlom. Po dvoch týždňoch sa to ustálilo. Ale od decembra katastrofa. Najprv si posunula spanie o 1 hodinu, potom sa to upravilo, ale začala byť nervózna v posteli. Zaspávanie sa predĺžilo na 1,5 hodinu a ktosi musel byť s ňou.

Teraz to prerástlo do takého amoku, že zúri, hádže sa o zem, kričí nie nie nie.

Keď ju hladkám, tak sa upokojí. Keď ju prestanem hladkať, tak zúri aj 1,5 hodiny.

Som skoro v 9 mesiaci tehotenstva a nemôžem pri nej sedieť, lebo brucho ma dosť obmedzuje. Skúša ju ukladať aj muž, ale aj on je už bezradný. Už jej skoro dal na riť a aj kričal. A to je on naozaj pohoďák.

Aj mne praskli nervy a dostala po plienke. Dcéra všetko hádže o zem, zajakáva sa a plače.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

spánkový režim detí sa mení a je veľmi závislý aj na vonkajších podnetoch, okolnostiach, zážitkoch. Zdá sa, že dcérka má potrebu vašej blízkosti. Možno cíti, že o chvíľu sa narodí súrodenec a preto vás chce mať čo najbližšie.

Môže to tiež byť spojené so sťahovaním, čo je relatívne veľká zmena. Alebo aj s čímkoľvek iným, ťažko povedať.
Každopádne správanie dieťaťa je vždy hnané nejakou potrebou, ktorej si niekedy nie je vedomé ani samo dieťa.

Keď je dcérka v emócii, treba jej ju priznať. V kľude sa jej prihovoriť. Chceš, aby som bola pri tebe. Hneváš sa keď odchádzam. Nepáči sa ti to keď ťa tu chcem nechať. Týmto dcérku učíte pomenovať emócie, spojiť si ich s telesným pocitom a tiež je to najúčinnejší spôsob ako ju ukľudniť.

Počas trvania amoku ide logika bokom. Dcérka vás nebude počúvať, resp. vnímať. Skrátka to vtedy nejde. Potrebuje mať pocit, že jej emóciu akceptujete, že je to v poriadku aj keď sa hnevá, je smutná, plače, zúri.
Keď sa ukľudní, môžete skúsiť vysvetliť. Hneváš sa. Ale bolí ma bruško keď tu sedím. Môžem tu s tebou byť X minút a potom príde ocko. Môžete skúsiť nastaviť budík.
Popr. sa spýtať čo by jej pomohlo lepšie zaspať. Či ju môže hladkať ocko...

Treba hľadať spôsob, ktorý je OK pre vás, aj pre dcérku. Amok, aj prejavenie emócie je v poriadku. Nejde o nič zlé, neštandardné. Je to cesta, ako sa dcérka vyrovnáva s niečím s čím nesúhlasí. Dôležité je ako jej pomôžete naučiť sa to zvládať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com