Ako riešiť zatínanie zúbkov u dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
9. júl 2019

Dobrý deň,

môj dvojročný syn už vyše roka zatína zúbky na pár sekúnd. Nie stále, ale robí to. Zatína ich pri hrách, počas tešenia sa, ale aj v kľude.

Nie je to len vtedy, keď sa hnevá. Pri zatínaní zubov zatvára aj rúčky. Pripadá mi to ako keby nás chcel silno odtlačiť, resp. silno chytiť.

O aký problém sa môže jednať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Zatínanie zúbkov aj rúčok môže byť spojené s prežívaním/potlačovaním emócií. Skúste mu jeho emócie zrkadliť, pomenovávať. Nechať ho si prežiť čo potrebuje a sprevádzať ho tým.

Tiež to môže byť spôsobené nejakým stresom, úzkosťou, ale naopak aj rastom zúbkov, môže to byť reakcia na nejakú bolesť. Môžete sa skúsiť poradiť aj so zubárom, či mu rastú zúbky správne, či mu tam niečo nemôže vadiť.

Zatínanie zúbkov sa objavuje u mnohých detí, väčšinou zvykne odoznieť. Skúste so synčekom pracovať s emóciami, vytvárajte mu prostredie plné bezpečia a lásky. Môžete s dieťaťom skúsiť nejaké uvoľňovacie rituály, navodzovať si pohodu, pokoj, relax.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com