Ako sa rozprávať s 11 ročnou dcérou o vojne?

Zodpovedané
26. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu o tom, že ako sa rozprávať s deťmi o vojne.

11 ročná dcéra prišla domov úplne vydesená. Podarilo sa mi ju ukľudniť. Úplne sa upokojila až po prejave prezidentky. Sama pociťujem z toho strach.

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, ocitli sme sa v dobe, kedy pociťujeme neistotu ohľadne nášho bezpečia a istoty. Ak sa cítite s dcérkou ťažko rozhodne v tom nie ste sami. Súčasné udalosti vplývajú na množstvo ľudí. Táto téma sa mi preto vôbec nepíše ľahko.

Detí sú veľmi vnímavé. Vnímajú aj našu nervozitu, neistoty, obavy aj hnev. Dôležité je si uvedomiť, že deti všetko ľahšie zvládnu pokiaľ majú v rodičoch oporu. Ak nie ste schopní sa s nimi o situácii rozprávať relatívne pokojne, ak máme príliš veľa svojich strachov, postarajte sa najskôr o seba.

Základom je nechať si na rozhovor dostatok času. Vypnite televízor a odstráňte rušivé vplyvy. Následne je základ sa pýtať detí čo vedia, čo počuli, nechajte ich, nech sa vyrozprávajú. Zamerajte sa na to ako tomu rozumejú čo sa deje, ako sa cítia. Aktívne ich počúvajte.

Následne sa s deťmi rozprávajte a odpovedajte adekvátne na otázky, na ktoré sama odpoveď viete, teda hovorte pravdu. Keď im dodáme veku primerané informácie, pomôžeme im získať pocit čiastočnej kontroly nad situáciou. Zamerajme sa na jednoduché fakty. Neprikladajte, svoje interpretácie, hypotézy a zbytočné detaily.

Napríklad ak sa deti pýtajú bude svetová vojna? Nikto nepoznáme odpoveď. Preto môžete reagovať napríklad: Vidím, že ťa táto myšlienka straší. Bojíš sa, keď na to myslíš. Ja mám tiež nejaké obavy to je v poriadku. Odpoveď momentálne nepoznám, no nateraz viem, že sme v bezpečí. Čo môžem pre teba urobiť aby si sa cítila lepšie?

Nehanbite sa aj vy za vaše emócie a zverte sa s nimi, samozrejme však v takej miere akú dieťa zvládne. Tak isto nebagatelizujte ani emócie detí. To znamená nepoužívajte vety, neboj sa veď si už veľká, nemáš sa čoho báť. Skôr emócie zrkadlite. Verím, že máš strach a musí to byť pre teba ťažké to počúvať. Som rada, že sa o tom rozprávame. Je niečo s čím by som ti pomohla aby si sa cítila lepšie? Dajte jej najavo, že ste tu pre ňu, môžete sa následne objať a robiť nejakú spoločnú pozitívnu aktivitu.

Rozhovor by ste mali skončiť aspoň trochu pozitívne. Hovorte napríklad o dobrých veciach, ktoré sa vo svete dejú. O celosvetovej pomoci, solidarite a vzájomnej podpore. Ponúknite im pocit, že momentálne sú v bezpečí a uisťujte ich o svojej láske.

Hlavne nech zavládne čoskoro mier pre všetkých. Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička