Ako sa vyrovnať s tým, že som mala po pôrode zlé myšlienky?

Zodpovedané
18. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 8 mesačnú dcérku. Po jej narodení som mala depresie, lebo bola mega náročné dieťa do troch mesiacov. Mala som rôzne myšlienky. Aj také, či by mi vôbec chýbala, keby mi ju niekto vezme a podobne.

Bola som rada, keď spala a bola ticho. 99% času len plakala. Dnes sa za to veľmi hanbím a trápim. Dcéru ľúbim nekonečnou láskou, máme krásny vzťah. Veľmi sa trápim za tie začiatky. Bola som na ňu takmer stále sama, mužova rodina mi len liala olej do ohňa. Teraz sme však už ok.

Ako sa vyrovnať s tým, že som mala tak zlé myšlienky?

Trápim sa kvôli tomu každý deň a neviem si to odpustiť. Keď sa ma niekto opýta, že aké začiatky som mala s malou, tak mám až hrču v krku a slzy v očiach.Vždy poviem len to, že začiatky boli ťažké. Bolí ma z toho duša.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že vás situácia po pôrode prekvapila a zaskočila. Očakávali ste, že narodenie bábätka je spojené len s pocitmi radosti a šťastia.
Nebýva to vždy tak a mnoho mamín zažíva pocity, ktoré ste mali vy. Nie ste v tom sama. Takéto stavy sa objavujú oveľa častejšie ako by ste si mysleli.

Žena po narodení dieťaťa prechádza mnohými zmenami. Boli ste unavená, rodina vám situáciu nezľahčovala, vo vašom tele aj živote sa toho dialo mnoho. Toto obdobie je pre ženu extrémne náročné.

Teraz si vyčítate ako ste sa cítili, ale vy ste za to nemohli. Snažili ste sa, svoje dieťa milujete, dali by ste mu všetko.

Popremýšľajte ako sa cítite, kľudne si tie pocity spíšte a čo by ste potrebovali aby ste sa cítili lepšie. Čo by ste vy sama mohli spraviť pre to, aby ste sa cítili lepšie.

Tieto vaše pocity odniekiaľ pramenia, vyčítate si to, beriete za to zodpovednosť, poprípade sa snažíte nájsť nejakú príčinu. Pomohlo by vám prijatie samej seba, aj situácie aká u vás bola.
Buďte k sebe empatická, príjmite sa.

Pomohol by určite aj rozhovor so psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com