Ako si nájsť systém, aby som všetko zvládala?

Zodpovedané
16. feb 2022

Dobrý deň,

momentálne som sama s 5 a 4 ročným dieťaťom, lebo manžel je služobne preč. Išiel preč prvýkrát na dlhšie. Problém je, že nemám energiu a silu fungovať.

Pracujem. Rána sú u nás veľmi rýchlo. Po práci utekám pre deti k babkám, ktoré ich vyberajú zo škôlky. Potom rýchly nákup, nachystať večeru, obriadiť deti a spánok.

Klasické domáce práce nezvládam. Som tak veľmi unavená. A ani neviem či fyzicky alebo psychicky.

Ďalší problém je, že k nám nikto ani nepríde. Nikto sa nám neozve. Neprídu k nám babky. Ony sú radi, keď my prídeme tam. Mňa nebaví stále niekam chodiť.

Som stále s deťmi, ktoré sú na mne stále nalepené. Ľúbim ich, som šťastná, že ich mám. Ale nevládzem. Už sa s nimi ani poriadne nehrám.

Ako si nájsť systém, aby som všetko zvládala?

Ďakujem

Dobrý deň,

vaša situácia, s ktorou si neviete poradiť pravdepodobne ovplyvňuje vaše fungovanie negatívne po viacerých stránkach.

Keď cítime takéto vyčerpanie, ktoré si dobre nevieme ani sami definovať, tak ako prvé by sme si mohli zreflektovať naše aktuálne pocity a myšlienky. Kľudne si môžete na papier spísať v čom vidíte najväčšie problémy a následne aj prežívané emócie s tým súvisiace.

Následne môžete vaše negatívne pocity lepšie usmerňovať. Napríklad taká negatívna myšlienka: Mňa nebaví niekam stále chodiť. S tým môže súvisieť pocit preťaženosti, nechtenstva a pod. Toto môžete pozmeniť na niečo pozitívne. Napríklad: Budem na návštevy chodiť vtedy, keď na to budem mať ja náladu, keď sa budem dobre cítiť. To mi už prinesie oveľa viac pozitívnych emócií.

Z negatívnych myšlienok a pocitov je dôležité vyrozprávať sa a pomenovať si ich. Ak máte nejakú dôvernú osobu, tak je to pre vás len plus. Už len vyrozprávanie sa pôsobí terapeuticky a možno vám pomôže získať iný pohľad do situácie. V prvom rade by ste mali svoj emočný stav konzultovať s manželom. Teda ak je pre vás skutočnou oporou a dôverujete mu.

Môžete si jasne spísať vaše priority. Pravdepobone budete musieť z niečoho ubrať, aby ste sa cítili lepšie a dostali situáciu pod vašu kontrolu. To však neberte ako vaše zlyhanie. Jednoducho niektoré veci dokážu počkať, kým sa venujeme tomu dôležitejšiemu. Je to úplne normálne.

Ďalej je dôležité si nájsť stratégie, ktoré vám pomáhajú k prekonaniu vašich negatívnych pocitov. Môžu to byť hocijaké stratégie ako napr. chvíľková relaxácia, hlboké nadýchnutie, príjemná hudba a pod. Robte skrátka to, čo vám pomôže zmeniť vaše myslenie.

Povzbudzujte sa, keď sa vám podarí nejakou aktivitou negatívne myšlienky zahnať do úzadia. Prípadne sa môžete nejakým spôsobom odmeniť.

Ak máte potrebu, aby za vami niekto prišiel a vy cestovať nechcete aj toto sa dá vykomunikovať. Jednoducho vyjadrite svoje potreby následne zadajte svoje prosby: Momentálne som veľmi unavená z práce, nič nestíham. Preto by ma teraz veľmi potešilo keby ste ma prišli navštíviť vy a ja by som nemusela cestovať. Teším sa na vás.

V prípade, že by situácia pre vás nemala žiadne východisko, odporučila by som naďalej prácu s nejakým odborníkom. Nebude to ovplyvňovať len vás, ale aj vašu rodinu.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička