Ako usmerniť dvojročného chlapca, podľa ktorého všetko patrí iba jemu?

Zodpovedané
28. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dvojročného syna. Na ihrisko si nosí vlastné hračky, no v poslednej dobe je všetko "jeho". Aj naše wc doma je podľa neho jeho.

Na ihrisku plače už vtedy, keď si nejaké dieťa donesie hračku. Vraj aj tá hračka jej jeho a strašné slzy roní. Všetci rodičia na mňa len pozerajú, že čo to mám za dieťa. Nič na neho nefunguje. Stačí mu, keď sa iné dieťatko čo i len k hračke priblíži a už je zle. Nie vždy sa to dá ustriehnuť.

Rodičia iných deti, ktoré sú v tomto smere zjavne bezproblémové na mňa pozerajú, že si neviem syna usmerniť.

Čo mi môžte poradiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

takmer každé dieťa si počas vývinu prejde obdobím "moje".

Učí sa vlastníctvu vecí, ako to v reálnom svete funguje. Veľa tiež záleží aj od slovnej zásoby. "Moje" používané doma môže znamenať aj že je to celej rodiny, alebo skrátka len to, že on na to wc chodí.

V tomto pomôže trpezlivosť, vysvetľovanie a ideálne aj práca s emóciami a hranice. Bol by si rád keby to bolo tvoje. Máš tú vec rád. Ale delíme sa o ňu. Tvojej je toto autíčko.
Popr. na ihrisku: Páči sa ti tá hračka čo má chlapec. Aj ty by si takú chcel. Rád by si sa s ňou hral. Ale to je chlapčekova hračka. Môžeš si vziať niečo iné. Popr. môžeš sa spýtať či ti požičia alebo si vziať niečo iné.
Treba však byť pripravený na to, že chlapec povie nie a následne pracovať s emóciou. Si smutný. Veľmi si to chcel.
Alebo: Bojíš sa, že niekto tú hračku vezme. Ale o nej sa rozhoduje chlapček. Nepáči sa ti, že sa k tej hračke niekto priblížil. Tuším dávaš na tú hračku pozor.

Toto sú len príklady viet na ilustráciu.

Dobré je synovi vysvetliť, že o jeho hračkách rozhoduje on, o druhých iné deti. Ak synček požičať nechce, je to v poriadku a mal by to vedieť. Samozrejme môžete povedať aké dôsledky to môže mať, ale bez výčitky. O svojich veciach by sa mal rozhodnúť on sám, aby nadobudol potrebné zručnosti.

U niektorých detí je toto obdobie intenzívnejšie ako u ostatných, avšak správnym usmernením sa dá zvládnuť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com