Ako vysvetliť trojročnému synovi, že nemá dávať veci do úst?

Zodpovedané
29. mar 2022

Dobrý deň,

synček bude mať v júni 3 roky a začal všetko dávať do úst. Stále ho upozorňujeme a on aj tak všetko dá do úst. Ako menší toto nikdy nerobil.

Ako mu vysvetliť, že to nesmie?

Cumlík už 1,5 roka nemá.

Môže to byť spôsobené mladší ročným súrodencom?

Ako ho odnaučiť takéto hrozného zlozvyku?

Ďakujem

Dobrý deň,

regres je u detí v jeho veku častou záležitosťou pri mladších súrodencoch. Je to prechodná záležitosť vo väčšine prípadov.

V prípade situácií, kedy sa to vyskytuje môžete využiť fantáziu. Napr. Chcel by si sa vrátiť do času, keď si bol malé bábätko však?

Môžete to aj otočiť na nejakú humornú situáciu. Nikdy však toto správanie nejak nekritizujte, nevytvárajte mu nejaké prezývky.

Pomôcť môže aj to keď mu poukazujete nejaké fotky, či videá z obdobia keď bol malý, aby pochopil, že o neho ste sa starali rovnako. Vyzdvihnite veci, za ktoré ste hrdá, že na svoj vek vedel a vie aj teraz a tak to má byť pretože, každý vekom rastie a učí sa nové veci.

Niekedy pomôže nie priamo upozorňovať na tú situáciu, ale skôr presmerovať jeho pozornosť na nejakú inú aktivitu, či podnet. Nepriamo niekedy môžeme napr. chytiť ruku a následne mu pomenovať aktuálne správanie napríklad: "Mám pocit, že sa nevieš dočkať kým začneme, alebo asi chceš zistiť na čo tá hračka je, tak si ju spoločne ohmatajme." Všímajte si kedy to najčastejšie robí.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička