Ako zistím, že prečo chcela dcérka schudnúť?

Zodpovedané
11. sep 2022

Dobrý deň,

moja skoro 13-ročná dcéra schudla za 4 mesiace 20 kg. Máme kamarátsky vzťah a všetko mi hovorí. Nič zvláštne sa z môjho pohľadu nedudialo.

Prestala piť colu a sladké vody. Čokolády jedla veľa a teraz sa ani nepozrie na ne. Ráno nikdy veľmi nejedla, najskôr v škole okolo desiatej. Potom obed a večeru nechce. Len také, že zeleninu alebo ovocie. Občas praženicu a mozzarellu.

Tak funguje a tvrdí mi, že jej to stačí. Má 43 kg. Vidím, že je chudá až príliš, ale ona nehladuje. V škole má samé jednotky, spolužiaci ju majú radi. Od piateho ročníka je predseda triedy. Učitelia ju chvália a teší ma to. Ale už poukazujú aj na to, že príliš schudla.

Mám vyštudovaný zdravotnícky odbor, ale neviem čo s tým. Pátram usilovne prečo, ale neviem si odpovedať.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

hľadať príčiny je v tomto prípade často obtiažne a niekedy stačí pre nás nejaká bezvýznamná poznámka, ktorú si deti v jej veku dokážu zdramatizovať. Na deti veľmi vplýva ich okolie, názor spolužiakov, kamarátov, či názory, ktoré sú prezentované v médiách. Deti trápiace takéto typy problémov väčšinou strácajú pocit bezpečia. Zdá sa im, že nič nemajú pod kontrolou, majú narušené vnímanie vlastnej hodnoty.

Vo všeobecnosti pomôže, keď k deťom už v takomto veku pristupujeme skôr ako ku "partnerovi". Nie nejako nadradene s dôležitosťou vyjadrovania svojej moci. Prihliadajte na to, čo ona potrebuje a cíti. Jej pocity by ste nemali ignorovať a ani zľahčovať.

Keď svoje dieťa rešpektujete a beriete ho ako partnera, počúvate ho bez nejakého súdu, tak pravdepodobne bude aj dieťa pristupovať k vám s väčším rešpektom.

Vy by ste mali byť pre dcérku teraz bezpečným prístavom. Musíte jej dávať najavo lásku a byť pre ňu akoby sprievodcom v týchto ťažkých časoch.

V prvom rade teraz potrebuje od vás porozumenie a pochopenie, nie nejaké výčitky.

Je dôležité uistiť dieťa o tom, že ak nechce rozprávať o svojom prežívaní práve teraz, ste tu pre ňu kedykoľvek, keď to bude potrebovať a radi ju vypočujete. Dávajte jej najavo, že nie je v tom sama a že vám na nej záleží.

Oceňujte a povzbudzujte ju za veci, ktoré urobí dobre. Tak isto sa snažte o nejaké pozitívne spoločné aktivity. To predovšetkým znamená tráviť s ňou čas iba vy a ona na pravidelnej báze. Vykonávajte spolu to, čo si ona želá, čo má rada. Teda skúste sa jej opýtať aký program by zvolila ona sama a ako jej program vybrať.

Ak by sa problémy stupňovali skúste kontaktovať https://chutzit.sk/.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička