Prečo začal skoro dvojročný syn odmietať väčšinu jedla?

Zodpovedané
9. apr 2022

Dobrý deň,

syn oslávi v apríli druhé narodeniny. Do asi 1,5 roka nemal problém s jedlom. Jedol všetko - ovocie, zelenina, jogurty. Nastala však zmena, ktorú si neviem vysvetliť. Prestal jesť jogurty, ktoré si dovtedy pýtal každý deň. Syr mi tiež nechce a maslo začal tiež odmietať. Taktiež nechce ovocie. Maximálne zje ovocnú tyčinku, ktorú predávajú v DM. A aj to musíme byť vonku, aby si ju pýtal. Ovocnú kapsičku mi tiež už nechce.
Zeleninu zje, ale len polievku, resp. na obed/večeru. K chlebíku nechce, ten chce papať len suchý. Uvarené vajíčko tiež nechce, praženicu alebo omeletu niekedy zje.

Mal rád aj cestoviny s rôznymi zeleninovymi omáčkami, teraz zje iba suché. Mäso niekedy tiež odmieta, ale to sa stalo zatiaľ len párkrát. Viem, že potrebuje ovocie kvôli vitamínom a mliečne výrobky kvôli vápniku. Pije len umelé mlieko - 240 ml ráno a večer. Občas v noci, ale to sa nestáva príliš často.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

iba vydržať a skúšať. Ide o pomerne bežný batolivý bojkot jedla. Mliečnych produktov má na svoj vek až až, takže nemusíte sa obávať nedostatku. Ak nepapá žiadne ovocie, nasaďte nateraz nejaké vitamíny. Napríklad Pediakid 22. A skúšajte ponúkať ďalej...

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička