Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

pri takýchto situáciách na ihrisku je dôležité ošetriť synčeka. Zreflektujte mu emócie, opíšte či sa stalo, skúste vysvetliť. Bolí ťa to. Si smutný, že ťa chlapec udrel a bolí ťa to. Chcel tvoju hračku a asi nevedel ako na to. Ľudia ale nie sú na udieranie.

Aby vedel, že to nebola jeho chyba, že sa to stalo, ale že normálne by sa to nemalo diať.

Ak ho niekto sáca, bije a on len stojí, niekedy je na mieste, aby zasiahla mama. Určite nie je vhodné vychovávať iné deti, ale môžete okomentovať. Ľudia nie sú na bitie, mohlo by ho to bolieť. A synčeka vezmite kľudne bokom, dáte tam fyzickú hranicu medzi neho a to dieťa. Syn si uvedomí, že to nie je ok keď ho niekto bije.

Správanie iných detí nezmeníte, a ani ich nevychováte, treba sa teda zamerať na syna, jeho prežívanie, a aby to nebral osobne.

Doma nastavujte hranice podobne, ako som popísala vyššie, navyše dávajte alternatívu. Poskytujte empatickú reakciu, prijímajte synove emócie, aj ich prejavy. Citlivo reagujte na jeho prejavy.

Dávajte mu na výber, skúste s ním robiť jednoduché dohody. Vyslovujte slová ocenenia, poukážte na to keď niečo zvládne, preukazujte dôveru v neho.

Vytvárajte bezpečné prostredie, kde sa slobodne môže prejaviť.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com