Ako zmeniť muža, ktorý je každé ráno agresívny?

Zodpovedané
4. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho vzťahu. Mám muža, ktorého mám rada a on má rád mňa. Bohužiaľ, skoro každé ráno je z neho iný človek. Je nepríjemný a agresívny. Dáva mi za vinu, že ho neviem zobudiť. Vie trieskať a vrieskať na mňa a aj na štvorročného syna. Je mu jedno, že ja držím na rukách našu 2,5 mesačnú dcéru.

Skúšala som už asi všetko. Aj po dobrom, aj po zlom. On nevie vstať normálne. Večer sľúbi synovi, že ráno idú o istej hodine niekam a on nikdy načas nevstane. Odmieta si dať budík a je len moja vina, že on nevstane.

Vyhovára sa, že musí ísť na veľkú potrebu, že je unavený. Správa sa ako malé dieťa.

Ako ho mám zmeniť?

Ako sa mám k nemu správať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zmeniť niekoho je veľmi ťažko.

Základom je komunikácia. Povedzte mu, čo vám vadí, opíšte situáciu, skúste mu to povedať v prvej osobe, ideálne opisne, bez útoku na jeho osobu. Opíšte ako sa vtedy cítite, ako to vnímate. Následne povedzte ako by ste to potrebovali mať.

Zmeniť druhého nedokážeme ako sa on zmeniť nechce. Nedokážeme za iných ľudí rozhodovať. Vy môžete rozhodnúť sama za seba, rozhodnúť o tom, čo spravíte vy.

Určite je treba chrániť detí, aj vás. Vidím, že vás jeho správanie trápi, cítite sa ukrivdená a chceli by ste pred tým čo najviac deti ochrániť.

Skúste to najprv jednoznačne odkomunikovať, jasne mu vysvetliť ako sa pri jeho správaní cítite. Avšak ak na jeho strane nebude vôľa, nezmení nič.

Takéto správanie by ste však nemali tolerovať. Je ohrozujúce pre vás, aj pre vaše deti.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com