Ako zmiernim vzdor a tvrdohlavosť u skoro trojročného syna?

Zodpovedané
8. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom syna, ktorý má 2 roky a 8 mesiacov. Od roka má vzdorovité správanie. Doma máme ešte 6 mesačné bábo, ale správanie staršieho synčeka bolo takéto ešte pred narodením druhého syna.

Zatiaľ do škôlky nechodí, ale deti má rád. Chodíme do materského centra a tam je v kontakte s deťmi. Tam sa správa normálnejšie, len občas niečo vyvedie. K mladšiemu synčekovi má ignoračno-tolerantný prístup. Ani ho nemojká, ani mu nerobí zle.

Občas mu dá autíčko, alebo ukáže knihu. Sú aj dni, keď je z neho ukážkové dieťa. Väčšina dní je taká, že hneď ako okolo šiestej vstane, tak chce pozerať rozprávku. Naraňajkuje sa, chvíľku sa pohrá a potom to nastane. Chce všetko tu a hneď teraz. Keď to nedostane, tak kričí a vrieska. Aj v obchod za všetko kričí a kope.

Skúšali sme prísnejšie pravidlá a nepomohlo to.

Ako u syna zmiernim tvrdohlavosť a vzdor?

Ako odučím syna od zlozvykov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Opisujete relatívne bežné správanie mnohých detí.

Syn je v období autonómie a vôle, alebo inak v období vzdoru. Chce veľa vecí robiť sám, mnohé ale nedokáže a tak prežíva vnútorný konflikt.

Tiež spoznáva emócie, ktoré ho často prevalcujú. Je prirodzené, že ak niečo nie je tak, ako si želá on, tak zúri. Prevalcuje ho frustrácia, hnev, smútok. On si vtedy ani neuvedomí, čo robí, tá reakcia je rýchla. Pracujte s emóciami. Príjmite ich, pomenujte, reflektujte. Tým sa prepájajú hemisféry, aj časti mozgu, dieťa sa upokojuje, integruje. Má pocit prijatia a cíti sa bezpečne.

V obchode mu pomenujte situáciu, to čo zažíva. Priblížte sa mu, ukážte, že sa mu snažíte rozumieť. Ak treba, nastavte hranice.

Poskytujte mu empatickú reakciu a nastavujte hranice zreteľne a s rešpektom. Tým sa u dieťaťa buduje zodpovednosť a nie poslušnosť. Oceňujte, prejavujte mu dôveru, nechajte ho v niečom rozhodovať. Vytvárajte bezpečie a prijatie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com