Ako zmierniť vplyv zlých vzťahov na dvojročné dieťa?

Zodpovedané
17. sep 2022

Dobrý deň,

situácia v rodine bola v stresovej atmosfére a dvojročnému dieťatku vadil už aj rozhovor. Dávalo to najavo schovávaním sa, krikom a škrabaním.

Človek sa snaží situáciu mať pod kontrolou, ale niekedy to jednoducho nejde a na dieťa to má vplyv.

Ako dieťa správne aj počas takýchto nie vždy dobrých dní upokojiť?

Bude sa zdravo vyvíjať?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že vám nedokážem adekvátne poradiť, pretože k problému mám veľmi málo informácií. Neviem, o aké zlé vzťahy ide a v akom vzťahu k dieťaťu ste vy. Predpokladám teda, že ste matka.

Dieťa upokojíte hlavne tým, že ho necháte prirodzene prežívať emócie, tie majú tak tendenciu rýchlejšie odznieť. Príliš dieťa neklamte, pretože ono aj tak vidí, že sa niečo deje, deti sú veľmi vnímavé.

Pomenujte mu v jednoduchosti čo aktuálne na ňom vidíte: "Vidím, že máš obavy, mám pocit, že sa ti nepáči čo sa teraz deje. Je to v poriadku, aj ja sa niekedy bojím. Ako by som ti mohla pomôcť?" Dajte mu nejaké návrhy, čo myslíte, že by mu pomohlo (spoločné čítanie, prechádzka, hra a pod.).

Venujte dieťaťu, pokiaľ je to možné, každý deň špeciálny čas, kde budete robiť len to čo chce ono. Nalaďte sa na neho, napr. v hre, ktorú bude sám viesť a bude si môcť v tej hre odžiť rôzne veci.

Tak isto je dôležité dieťaťu poskytovať dostatok priestoru na ventilovanie emócií v hrách, ktoré sú bezpečné, ako napríklad vankúšová vojna a pod. Využívajte možnosť pobytu vonku, kde sa môže vybehať.

To, či sa dieťa bude zdravo vyvíjať, závisí od množstva okolností a myslím, keď máte v tomto už teraz pochybnosti, neváhala by som vyhľadať odborníka, ktorý s dieťaťom bude pracovať dlhodobejšie.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička