Čo robiť, keď 8 ročný syn odmieta ovocie a zeleninu?

Zodpovedané
8. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 8 ročného syna, ktorý odmieta ovocie a zeleninu v akejkoľvek podobe. V jedle sa prehrabuje a keď niečo nájde, tak už dojedol.

Tak isto je to s akýmkoľvek dezertom, jogurtom, polievka iba s cestovinou, nič viac. Vysvetľujem mu ako funguje telo a prosím ho, aby ochutnal kúsok. Nič nepomáha.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete od kedy to trvá, či to tak bolo vždy alebo zrazu prišla zmena. Môže ísť len o obdobie, ale tiež to môže byť spôsobené nejakým negatívnym zážitkom, presvedčením, nejakým nutkaním.
Tu by som naozaj len hádala.

Môžete si skúsiť spoločne nastaviť nejaké pravidlá. Komunikujte synovi ako vidíte situáciu, ako sa v nej cítite, že je dôležité aj pre vás, aj celkovo, aby zjedol niečo zdravé. Skúste m navrhnúť ako by ste to videli. Dajte mu na výber z niektorých potravín a pýtajte sa, čo by bolo preňho prijateľné. Skúste sa dohodnúť, že z toho čo si vybral aspoň jedno denne zje. Spíšte si to niekam ako pravidlo.
Môžete skúsiť nastaviť aj hranicu.

Ak si dáva niečo sladké, alebo niečo čo má rád, tak mu môžete povedať, že ak sa rozhodne zjesť zeleninu, rozhodne sa, že si potom môže dať a sladkosť. Ak sa rozhodne si nedať, rozhodne sa, že sladké dnes mať nebude.

Treba však dávať pozor, aby ste ho nenútili ak mu je zle, napína ho, má veľký odpor. Môže to mať opačný efekt a situáciu ešte zhoršiť.

Veľmi dôležité je prijatie a bezpečie. Prijímajte a zrkadlite jeho emócie. Pomenujte ich. Pýtajte sa jej, čo by mu pomohlo.

Komunikujte mu emóciu, vyjadrite pochopenie: Je to pre teba ťažké zjesť zeleninu. Veľmi ti to nechutí.
Pýtajte sa ho: Čo by ti pomohlo cítiť sa lepšie? Zvládnuť to? Je niečo čo by si mohol spraviť, aby to bolo lepšie? Viem ti ja nejako pomôcť, aby si to pre teba bolo ľahšie? Skúste mu dať nejaký návrh, na výber.

Syna si všímajte. Reagujte na jeho signály a adekvátne napĺňajte jeho potreby. Komunikujte s nim empaticky. Je dôležité, aby cítil, že ste pri ňom, že ste tu preňho, počúvate ho, snažíte sa mu rozumieť a zaujímate sa.

Nastavujte láskavo hranice. Prejavujte synovi dôveru. Nechajte ho o niektorých veciach rozhodovať a jeho voľbu rešpektujte. Oceňujte ho.

Ťažko povedať čo sa deje.

Ak by sa vám zdalo, že sa syn nejako trápi, vyraďuje veľa jedál, málo je, skrátka, že sa niečo deje, poraďte sa s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com