Čo znamená diferenciálna diagnostika?

Zodpovedané
1. dec 2019

Dobrý deň,

s 3,5 ročným synom som bola v centre, kde je detská psychologička a logopedička s tým, že potrebujeme doladiť reč. Syn rozpráva viacmenej svojou rečou - ahoj, mama, tatík, čajík, havo, mňamka. Tvorí aj trojslovné vety. Napr. mami kde je?

Melón povie mejón. Občas si nejaké slovíčka aj vymýšľa. Klinec povie gliglin.

Psychologička povedala, že to nie je normálne vymýšľať si slová. Naša pediatrička povedala, že mím byť rada, že syn má fantáziu.

Syn nosí ešte plienku, lebo si ju pýta po cikaní do nočníka. Kaká postojačky, tak mu plienku ešte dávam. Psychologička povedala, že som úzkoprsá matka, keď mu dávam ešte plienku. Že aj keď bude neviem ako plakať, že plienku mu už nemám dať.

Potom pozorovali syna pri hre. Malé dvojcentimetrové drevené kocky ho až tak nezaujali. Iba ich poukladal pri seba. Na seba sa ani poukladať nedali, lebo boli klzké a spadlo by to. Hneď skonštatovali, že malý zaostáva v hre.

Doma skladá duplo kocky do výšky, varí v detskej kuchynke, servíruje, s lekárskym kufríkom ošetruje plyšáky, lepí im leukoplasty, meria im teplotu, opravuje autíčka s náradím, spieva, tancuje, hrá na detskej gitare, klavíry.

No pani psychologička skonštatovala za 5 minút, že syn v hre zaostáva. V knižke sa pomýlil, lebo chceli vidieť kohúta a on ukázal sliepku.

Doporučili mi diferenciálnu diagnostiku. Vraj s možnou pervazívnou poruchou u dieťaťa sa pracuje inak u logopedičky ako s normálnym dieťaťom.

Koľko také vyšetrenie časovo trvá?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pojem diferenciálna diagnostika v skratke znamená odlíšenie poruchy od iných, jej podobných, od stavov s podobnými, popr. rovnakými príznakmi.

Časový odhad vám neviem dať, medzi pervazívne poruchy patrí viacero stavov, záleží od toho, na ktorý z nich majú podozrenie. Zrejme zvažujú pervazívnu poruchu a, to len hádam, nejakú formu poruchy reči, poprípade narušenej komunikačnej schopnosti, vývinovej poruchy reči, popr. oneskorený vývin.

Diferenciálna diagnostika býva komplexná, zahrnuje zväčša návštevu viacerých odborníkov.
Spýtajte sa špecialistiek, ktoré vám odporučili diferenciálnu diagnostiku odporúčania na konkrétnych špecialistov, poprípade nejaké centrum.

Chcem vás tiež povzbudiť v tom, aby ste dali na svoju intuíciu a ak sa vám niečo nebude zdať, navštívte kľudne viacerých odborníkov, získajte viacero názorov. Je pochopiteľné, že nechcete nič zanedbať, avšak vy si syna poznáte najlepšie, viete, čo sa vám zdá, nezdá. Nedajte sa odbiť, veľa sa pýtajte, získavajte informácie. Mnoho bežných detí má prejavy správania podobné nejakej diagnóze.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com