Čo znamená, keď trojročný syn v omaľovánkach čmára po tvárach?

Zodpovedané
7. máj 2022

Dobrý deň,

mám skoro trojročného syna a všimla som si, že pri maľovaní omaľovaniek kreslí (čmára) vždy iba po tvárach zvieratiek a postáv. Nevie ešte vymaľovať obrázok a v omaľovánkach má stále zafarbené (počmárané) iba tváre.

Čo to môže znamenať?

Nemáme s ním žiaden problém. Vie byť dobrý a aj neposlušný, normálne dieťa. Aj v rodine sme spokojní, nehádame sa. Keď bol občas neposlušný (príchod nového súrodenca), tak sme mu vraveli, že je škaredý, že sa nespráva pekne.

Môže to s tým súvisieť?

Ďakujem

Dobrý deň,

kresba u dieťaťa je skôr takým doplňujúcim faktorom k celkovému obrazu o aktuálnom či už psychickom stave alebo vývinovom štádiu.

Podľa toho čo popisujete to pravdepodobne nemá nejaký hlbší význam, pretože predpokladám, že keby ste mu dali omaľovánku kde žiadna tvár nie je ako napr. dom pravdepodobne by tiež čmáral možno niekde do stredu na jedno miesto. No môže ísť o určitú tenziu, neistotu svojho postavenia, či určitej úzkosti v prípade keby zamaľoval tváre aj v kresbe postavy, či rodiny.

Dôležité je aby ste sa naladili na synčekove potreby, reagovali na neho a prijali jeho emócie. Ak si chcete prečítať niečo o správnom nadstavovaní hraníc a prístupe k dieťatku prejdite si môj predošlý príspevok:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička