Čo znamená kognitívno - komunikačná porucha?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň,

neurológ nám do správy po vyšetrení napísal záver: Kognitívno - komunikačná porucha.

Čo to presne znamená?

Na internete je toho o tejto diagnóze veľmi málo. Synček má 2,5 roka a oneskorený vývin reči (OVR).

Ďakujem

Dobrý deň,

u synčeka sú prítomné výraznejšie deficity v kognitívnych procesoch, ktoré môžu negatívne ovplyvniť spracovávanie jazykovej informácie.

Narušenie rôznych kognitívnych procesov môže rôzne vplývať na jazykové schopnosti. Neviem konkrétne ako je to u vášho synčeka, že ktorý proces je u neho oslabený. S tým súvisí aj následne porucha reči (napr. ak je problém s pozornosťou v reči sa to môže odraziť ako znížené porozumenie reči).

Stimulovať reč aj kognitívne procesy dieťatka by ste teda mali pod dohľadom nejakého odborníka.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička