Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dcéra má hysterické záchvaty, keď vidí muchu. Ako jej môžem pomôcť?

Zodpovedané
10. aug 2019

Dobrý deň,

moju dcérku pred pár dňami niečo poštípalo. Od toho momentu má hysterické záchvaty, keď vidí hocijakú muchu.

Je to niekoľko dní, ale absolútne neviem, čo mám robiť. Bojím sa, že jej to ostane. Stále vrieska, keďže všade niečo lieta.

Ako jej pomôcť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dcérka mala nepríjemnú skúsenosť a teraz sa bojí.

Nepíšete koľko má rokov, čiže neviem určiť vývinové obdobie strachu.

Určite treba pracovať s jej emóciou a o strachom. Ona strach vníma reálne, naozaj sa bojí, má z toho paniku. Treba jej ten strach priznať. Bojíš sa. Niečo ťa minule poštípalo a teraz sa bojíš, že ťa niečo znova štipne. Máš strach až kričíš. Vidím, že sa veľmi bojíš.

Následne skúste hľadať čo by jej pomohlo strach zvládnuť. Spýtajte sa jej. Ponúknite stratégiu. Striasť strach. Nakresliť na papier a zničiť. Hľadať čo pre ňu funguje, čo zmierňuje jej strach. Možno jej pomôže objatie, nejaké "kúzlo", závisí od veku a stavu.

Veľmi záleží od frekvencie a intenzity prejavu, na tom ako veľmi to znemožňuje jej každodenné fungovanie. Tiež na to, či prejavy ustupujú alebo nie. Nakoľko a akým spôsobom sa dokáže upokojiť.

Ak by to pretrvávalo príliš dlho, mali by ste pocit, že ani vy ani ona to nezvládate, že jej to znemožňuje normálne fungovať, má problémy sa upokojiť, navštívte psychológa.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com